Jak na trading: Fibonacciho hladiny návratnosti

Jak na trading: Fibonacciho hladiny návratnosti

Vítejte u prvního článku věnovanému jedné z nejpoužívanějších součástí technické analýzy, a to Fibonacciho nástrojům. V dnešním vydání si představíme nejznámější a zároveň nejpoužívanější nástroj: Fibonacci retracement.

Fibonacci retracement

Tento nástroj se nachází v základním vybavení vašeho Metatraderu 4.

fibo1

Z hlediska technické analýzy slouží k identifikaci úrovní nebo cenových hladin, které hrají v trhu důležitou roli. Velmi zjednodušeně lze říci, že jde o vykreslování supportů a rezistencí. Nástroj je nejčastěji používán pro tzv. swingové obchodování, kdy napomáhá obchodníkům hledat hladiny, ze kterých bude možné vstupovat do trendu. Držíme se tedy pravidla: „Levně nakupuj, draze prodávej.“

Abychom mohli na trh použít Fibonacciho retracement je nejprve potřeba, aby vznikl impuls. Impuls je takový pohyb, kdy se trh vydá jedním směrem (nahoru či dolů) a bez výraznější korekce (nižší než 23,6) vytvoří nový vrchol, případně nové dno. De facto tak dojde ke vzniku nového trendu (krátkodobého, střednědobého nebo dlouhodobého). Takovýto impuls vysílá obchodníkům signál, že trh se rozhodl jít jedním směrem a je pravděpodobné, že bude chtít pokračovat v tomto pohybu. Nejprve je však zapotřebí počkat na korekční pohyb, protože trh bývá po vzniku nového vrcholu či dna vyčerpán. Proto se nevyplácí vstupovat ihned po takovéto změně sentimentu, jelikož to znamená vstup do trhu za nejhorší možnou cenu.

Uvažujme tedy tak, že trh vytvořil impuls. Nyní je naším úkolem vyhledat místo, ze kterého bude vhodné vstoupit do nové pozice. K tomu se nám bude hodit Fibonacci retracement.

Fibo2

Jedná-li se o medvědí impuls, pak natahujeme Fibonacciho retracement od shora dolů, opačně samozřejmě jde-li o býčí impuls. Z grafu nyní zjišťujeme, že trh po impulsu korigoval o 50 procent, tzn. že se vrátil do poloviny impulsu. Právě hladiny 50 a 61,8 jsou těmi nejdůležitějšími v tradingu. Pokud se trh dostane s korekcí takto vysoko, vyplatí se u těchto hladin hledat příležitost k obchodu.

Při bližším zkoumání zjistíme, že se na úrovni 50 vytvořila formace medvědího outside-baru, která značí obrat. Trh sice od této doby neklesá tak jasně jako při prvním impulsu, nicméně prozatím se vydal správným směrem. Propojení Fibonacciho retracementu se svíčkovými formaci je extrémně silný nástroj k obchodování.

fibo3

Tipy a Triky

Jak poznáme, že impuls je u konce?

Obecně lze použít poučka, že impuls je u konce a tvoří se korekce při prolomení hladiny 23,6.

Kdy vstupovat do trhu?

V ideálním případě se vyplatí počkat si na svíčkovou formaci, která potvrdí konec korekce. Vstup do obchodu se pak řídí samotnou svíčkou

Je na grafu možné zakreslit více Fibonacciho úrovní?

Ano, je. Nicméně je snadnější zaměřit se na jeden impuls (trend) a ten sledovat. Přehršle informací a hladin vede ke zmatkům.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!