Finanční trh je v optimistické náladě, roste apetit investorů po riziku

Finanční trh je v optimistické náladě, roste apetit investorů po riziku

Tento týden zatím pro trhy znamená vítanou úlevu. Americký Fed přes veškerou jestřábí rétoriku z posledních týdnů zůstává opatrný. Akcie tedy rostou (v USA od začátku týdne o 2 %) a klesá tržní napětí – index strachu VIX spadl za poslední dva dny velice prudce do blízkosti letošních minim. Daří se možná i trochu paradoxně dluhopisům s delšími splatnostmi – a to nejen v USA. To samé se dá říct o německém nebo japonském trhu. Hlavní indexy zavřely v zelených číslech v čele s Nasdaqem, který přidal 0,85 %, zatímco index S&P 500 posílil o 0,65 % a Dow Jones zpevnil o 0,55 %. Index S&P 500 zavřel na úrovni 2177 b., co je zhruba 1 % od svého historického maxima.

Pokles averze k riziku a lehký růst cen ropy by měly být přitom pro dluhopisy (se splatností deset let a víc) špatnou zprávou. Výnosy na deseti letech by měly spíše růst. Proč se tak neděje a zatímco krátký konec německé a americké křivky zůstává stabilní, delší padá dolů (křivka zplošťuje)?

Jedním z (mnoha možných) důvodů může být změna měnové politiky v Japonsku. Bank of Japan tento týden sice trhy na první pohled trochu zklamala – nenavýšila tisk peněz ani nesnížila základní sazbu. I tak provedla jednu zajímavou strategickou změnu. Do budoucna chce kromě krátkých sazeb řídit celou výnosovou křivku. V tuto chvíli konkrétně desetiletý výnos, který chce dlouhodobě držet v blízkosti nuly. Explicitní cíl pro dlouhé výnosy/sazby je mezi centrálními bankami novinkou a pro dluhopisy s delší splatností dobrou zprávou.

Bank of Japan tak do jisté míry postupuje v měnové expanzi dál a nedá se vyloučit, že ji v budoucnu v případě potřeby jiné centrální banky budou následovat. I proto se výnos německého desetiletého bundu pravděpodobně nehledě na zisky akcií a ropy propadl zpátky do záporných hodnot.

EUR/USD: Dolar včera vstřebával výsledky zasedání Fedu, když jej pochopitelně ranilo, že americká centrální banka znovu odložila zvýšení úroků. Výsledkem byl pohyb eurodolaru až směrem k hranici 1,125. Dále se ovšem nedostal mimo jiné proto, že týdenní statistiky z amerického trhu práce dopadly velmi dobře a ukazují na měsíční přírůstek nových pracovních míst v USA za září okolo 200 tisíc. Dnes mohou trh zaujmout indexy podnikatelských nálad v západní Evropě. Kromě toho však bude zajímavé si poslechnout první vystoupení amerických centrálních bankéřů po středečním zasedání.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!