Finanční zpravodaj: úterý 5.1.2016

Finanční zpravodaj: úterý 5.1.2016

Kurz eurodolaru včera fluktuoval v rozmezí 1,08-1,09, přičemž k vyšší straně jej vytlačil strach z Číny a naopak k nižší překvapivě nízká německá inflace za prosinec. Velmi slabý výsledek indexu ISM v průmyslu nakonec zůstal bez výraznější reakce. Stejně jako včera i dnes bude devizový trh sledovat situaci na akciových a komoditních trzích, přičemž důležitou roli může sehrát i výsledek inflace v eurozóně za prosinec. Německá inflace včera překvapivě klesla. Reakce EUR/USD na jestřábí rétoriku přicházející z Fedu – jak Mesterová, tak Williams ve svých včerejších vystoupeních bagatelizovali vývoj na čínském akciovém trhu byla omezená.

Ropa Brent včera zažila velice volatilní obchodování. Zprávy z Blízkého východu, podpořené asi i vybíráním zisků z krátkých pozic, ji sice dostaly až k 39 USD/barel, ale během odpoledne se prudce propadla a dostala se zpět pod 37 USD/barel. Je sice pravdou, že napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií s sebou potenciálně nese velká rizika, avšak závěry pro trh s ropou mohou být nakonec spíše negativní. Přerušení diplomatických styků totiž snížuje naděje na případnou dohodu OPECu na koordinovaném omezení produkce na červnovém zasedání a naopak motivace pro zachování tržního podílu z pohledu obou zemí roste. Z pohledu ropy budou zajímavé měsíční zprávy z trhu, které zveřejní hlavní energetické agentury příští týden. Slabá data z Číny se včera kromě ropy projevila zejména na cenách základních kovů, které do nového roku vstoupily v průměru 2,4% poklesem.

Čína potopila i Wall Street

Americké akcie na začátku roku 2016 následovaly ostatní trhy po celém světě, které reagovaly na zprávy z Číny a investoři si velmi rychle vzpomněli na letní výprodeje. Na seznamu nejvíce prodávaných akcií se objevily loňské „hvězdy“ Amazon a Netflix, naopak se dařilo akciím, které měly loňský rok velmi špatný a tak rostly akcie Wal Martu, JC Penny a GoPro. Index S&P 500 v průběhu celé seance atakoval psychologickou hranici 2000 bodů, kterou nakonec uhájil ( 2012,82 -1,52%). Index Dow Jones v jeden moment ztrácel více jak 460 bodů, aby uzavřel na 17148 bodech, tedy – 1,6%.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!