Finanční zprávy: EUR/USD nad 1,15

Finanční zprávy: EUR/USD nad 1,15

 

Americký index průmyslové aktivity klesl v dubnu na 50,8 bodu z březnových 51,8 bodu. Trh přitom čekal pouze mírné snížení na 51,4 bodu. Výrazně ale vystřelil cenový index, a to z březnových 51,5 bodu na 59,0 bodu za duben.

Finální PMI průmyslové aktivity v eurozóně za duben byl revidován směrem k lepšímu, oproti původně udávaným 51,5 bodu činil 51,7 bodu.

Aktivita ve francouzském průmyslovém sektoru dále klesá. PMI byl za duben dokonce revidován k 48,0 bodu po původně oznámeném rychlém odhadu ve výši 48,3 bodu. • Směrem dolů byl revidován i německý PMI za stejný měsíc, a to z původně udávaných 51,9 bodu na 51,8 bodu.

Aktivita v českém průmyslovém sektoru poklesla ve své růstové dynamice, když PMI spadl z březnových 54,3 bodu na dubnových 53,6 bodu. Analytici naopak očekávali nepatrné zlepšení na 54,4 bodu. • Český státní rozpočet skončil ke konci dubna s přebytkem 30,5 mld. CZK, když ke konci března aktivum činilo 43,6 mld. CZK.

PMI průmyslové aktivity v Maďarsku zaznamenal zlepšení z březnových 51,7 bodu na dubnových 52,2 bodu. • Polská průmyslová aktivita výrazně snížila svou růstovou dynamiku, když PMI spadl z březnových 53,8 bodu na 51,0 bodu za duben. Trh přitom čekal snížení v průměru pouze na 53,0 bodu.

Euro vůči dolaru na téměř devítiměsíčním maximu

Společná evropská měna si na úvod týdne vůči dolaru opět polepšila, když poprvé od srpna loňského roku byla prolomena hladina 1,15 USD/EUR. Euro podpořila již v závěru minulého týdne publikovaná předběžná data HDP z eurozóny za první čtvrtletí letošního roku. Ta ukázala na možná překvapivé zrychlení mezičtvrtletního růstu. Včerejší PMI indexy potvrdily po propadech v prvních měsících roku stabilizaci situace na počátku druhého čtvrtletí. K definitivnímu zdolání hladiny 1,15 USD/EUR pomohl v pozdních odpoledních hodinách nečekaně špatný výsledek amerického ISM indexu dubnové průmyslové aktivity.

Dnešní ekonomický kalendář je poměrně chudý. Z Evropy se dnes nedočkáme žádných zajímavých čísel, pozornost tak bude zaměřena především na odpolední americká data dubnového ISM z New Yorku či květnového indikátoru ekonomického optimismu IBD/TIPP. Nejedná se ale o data, která by zásadním způsobem změnila současný charakter kurzového vývoje na trhu eura s dolarem.

Středoevropské měny na úvod týdne v klidu

Kvůli svátku zavřený londýnský trh se včera na středoevropských měnách projevil nižší obchodní aktivitou i kurzovou volatilitou. Kurz české měny se na mezibankovním trhu držel po celý včerejší den v pásmu dvou haléřů kolem 27,05 CZK/EUR, polský zlotý nepatrně ztrácel, naopak maďarský forint lehce posiloval.

Kurzové pohyby odrážely situaci v průmyslovém sektoru tak, jak ji přinesly PMI za jednotlivé země. Zatímco maďarský ukazatel zaznamenal oproti březnu zlepšení, polský index celkem výrazně spadl (z 53,8 bodu na 51,0 bodu). Na koruně včera nebyl patrný tlak na testování kurzového závazku, což mohlo souviset se zklamáním, které přinesl český PMI. A náladu trhu příliš nezvedla ani dobrá čísla o hospodaření státního rozpočtu ke konci dubna.

Navzdory předpokládanému mírnému zlepšení zaznamenal český PMI monitorující aktivitu ve zpracovatelském průmyslu pokles, a to z březnových 54,3 bodu na 53,6 bodu. Z dlouhodobého pohledu zůstává dynamika v českém zpracovatelském průmyslu nadprůměrná, sektor roste nepřetržitě již tři roky. Z krátkodobého pohledu je patrná ztráta dynamiky. Ta je viditelná i u našich klíčových obchodních partnerů, které trápí již od konce loňského roku. Svou roli sehrály i turbulence na světových finančních trzích z přelomu loňského a letošního roku, které vedly k utažení finančních podmínek. Český zpracovatelský průmysl tak ztrácel v dubnu tempo již třetí měsíc v řadě, růst aktivity byl nejpomalejší od prosince 2014. Nové exportní zakázky rostly jen mírně, když rostly nejpomaleji od poloviny roku 2013. Naopak PMI indikuje další robustní nárůst zaměstnanosti. Oproti březnu tempo nabírání pracovníků zrychlilo. Pracovní místa v sektoru tak přibývají již tři roky, což je nejdéle trvající období v historii.

Síla domácí poptávky se projevuje i ve výběru daní. Celostátní daňové příjmy jsou letos vyšší o 9,2 %. Výdaje jsou zatím nižší o 0,8 % (rozpočet po změnách ovšem počítá s poklesem proti skutečnosti loňského roku o 3,5 %). Přebytek státního rozpočtu ke konci dubna tak dosáhl 30,5 mld. CZK a byl za první čtyři měsíce roku nejvyšší od roku 1993.

Dnešek již bude na nové fundamenty z tuzemska či regionu chudý. Regionální trhy tak budou zejména sledovat situaci na globálních trzích po návratu londýnských obchodníků na trhy.

JAN VEJMĚLEK

Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!