Francouzské volby pomohly koruně

Francouzské volby pomohly koruně

Česká koruna zdá se na nějaký čas zapomněla na testování intervenční bariéry na 27,00 EUR/CZK a splula do blízkosti 26,60. Za o něco lepší náladou na koruně stojí podle nás několik vzájemně provázaných faktorů.

Na prvním místě se ukazuje, že kombinace rizikových faktorů jako francouzské prezidentské volby a česká politicko-ústavní krize nejsou pro korunu alespoň zatím dostatečnými argumenty pro další ztráty. Sázkaři na zisky koruny i na relativně hodně překoupeném trhu prokázali svoji trpělivost. A i proto si koruna v posledních dnech zvládla najít pevnější půdu pod nohama. Na druhou stranu dlouhé pozice v korunách zůstávají podle našich odhadů stále výrazně nad tím, co ospravedlňují fundamenty české ekonomiky (přebytek běžného účtu nebo i zahraničního obchodu). Není však vyloučené, že se někteří ze sázkařů rozhodnou nakonec zůstat v korunách delší dobu (nebudou uvažovat v dohledné době o vybrání svých pozic). Pádným argumentem by mohl být například růst českých úrokových sazeb. S tím i nadále počítáme až v příštím roce.

V uplynulém týdnu však Česká národní banka nevyloučila růst sazeb, pokud by koruna zůstávala v defenzivě. Trochu nás tak překvapila – potřebu přísnější měnové politiky vnímá možná o něco intenzivněji, než jsme si mysleli. Současně s tím vydal viceguvernér Mojmír Hampl a Tomáš Havránek z ČNB minulý týden zajímavý text varující před podceňováním růstu cen nemovitostí při nastavování měnové politiky.

Podle názoru autorů by je měnová politika neměla opomíjet a reagovat na ně nejen makro-prudenčními opatřeními (nedávno zavedené limity na hypotéky) ale také nastavením úrokových sazeb. Růst cen nových bytů přitom ke konci roku 2016 prudce zrychlil a dosahuje skoro 15 %. Pokud to začne centrální bankéře trápit, může to být ve finále dobrý důvod pro utažení měnové politiky s výrazným předstihem před ECB. A to by se koruně pravděpodobně líbilo.

EUR/USD: Euro-euforie z vítězství E. Macrona rychle odezněla a trh se nyní musí velmi bedlivě soustředit na komunikaci centrálních bankéřů – zejména těch z Fedu, neboť červnové zvýšení úroků se zdá být stále více pravděpodobné. Dnes přitom z vedení Fedu promluví tři lidé – Kaskhari, Kaplan a Rosengren. Důležité budou přitom (a to nejenom pro eurodolarový trh) nejen zmínky o červnovém zvýšení úroků, ale i o redukci bilance Fedu, resp. blížícím se kvantitativním utahování.

Ropa: Cena ropy Brent se po prudkém propadu minulý týden přiblížila během svátků zpět k 50 USD/barel. To, že se náhlý pokles ceny producentům nelíbí, dokumentovaly včera výroky z Ruska a ze Saúdské Arábie, které naznačily možnost prodloužení závazku na omezení produkce ropy i do roku 2018. S prodloužením dohody na druhé pololetí 2017 totiž trh v podstatě již počítá. Data amerického regulátora CFTC jinak minulý pátek poukázala na výrazné odbourání spekulativních pozic v ropě WTI, což rovněž dokumentuje změnu nálady na trhu. Čistá spekulativní pozice poklesla na úrovně před zasedáním OPECu v listopadu 2016. Prostor pro další výraznější pokles cen ropy vnímáme v tuto chvíli jako omezený (před OPECem vloni v listopadu se cena pohybovala kolem 45 USD/barel). Připomeňme, že OPEC znovu zasedá již 25. května.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!