Globální politická nejistota zatím neohrožuje ekonomický růst

Globální politická nejistota zatím neohrožuje ekonomický růst

Globální politická nejistota podle studie ekonomů z Univerzity v Chicagu v posledních pěti letech vzrostla a je vyšší než v krizových letech 2008/2009. Steven Davis a jeho kolegové z Chicaga dali dohromady index globální politické nejistoty , který měří frekvenci negativních novinových zpráv ve vazbě na hospodářskou politiku v 16 největších světových ekonomikách. Souhrnný index (vážený HDP) vzrostl výrazně kvůli souběhu řady negativních faktorů – evropská migrační krize, brexit, nárůst podpory radikální pravice napříč EU, politická polarizace v USA a výměna politické garnitury v Číně, která se možná v brzké době bude znovu opakovat.

Politická nejistota nejen podle výzkumu ekonomů z Chicaga může ohrožovat hospodářský růst – vést “vystrašené” podniky a domácnosti k odkládání investic a spotřeby. Může ale nemusí, jak ukazuje například dosavadní zkušenost eurozóny z roku 2016. Přes výraznou kumulaci politických rizik (brexit, migrační krize) zatím není vidět, že by byl výrazně ohrožen hospodářský růst – podniky nijak zásadně neodkládají investice. Proč?

Za prvé eurozóna se zdá být výrazně odolnější vůči politickým i jiným rizikům než v letech 2008-2013. Důvodem je jiná struktura růstu, který dnes méně sází na volatilnější a zranitelnější zahraniční obchod, ale naopak více na stabilnější spotřebu domácností. Druhým vysvětlením může být nelineární vazba mezi politickým napětím a investicemi – nárůst politického napětí nemusí dlouho vést k dramatickým změnám podnikatelských plánů, ale pak může stačit malé přiostření situace a podniky začnou ve velkém své plány měnit. To se každopádně v eurozóně zatím neděje a i proto ECB zatím neuvažuje o natažení přímého tisku peněz (QE) za horizont prvního kvartálu 2017. Počítáme s tím, že ani na zasedání příští týden se na tom nic nezmění.

Kurz eurodolaru se stabilizoval nad hranicí 1,10, ačkoliv týdenní statistiky z amerického trhu práce byly opět velmi silné a spíše by měly podporovat dolar. Technicky vzato se však páru EUR/USD pod 1,10 zřejmě moc nechce. Jinak libra byla včera klidnější a to přesto, že skotská premiérka prohlásila, že připravuje zákon na další referendum o nezávislosti. Dnes se do hry dostanou americká data (maloobchodní tržby a výrobní inflace) a také rétorika Fedu. Ostře sledované bude zejména vystoupení šéfky Fedu Yellenové. Ta by měla zopakovat současnou mantru, která je založena na tom, že do konce roku zvýší (1x) úrokové sazby.

Akcie: Den před reportem výsledků obřích bank JPMorgan a Citigroup trhy zažívaly krušné chvilky. Po bídných číslech Alcoy a Honeywellu se s nervozitou očekávají systémové finanční instituce. Americké indexy začínaly seanci v červených číslech, když se ztráty dále prohlubovaly pod 1 procentní propad. V pozdějších včerejších obchodních hodinách ale přišel odraz a barometry se vrátily těsně pod středeční úrovně. Index Dow Jones Industrial Average po děsivém startu zvládl včerejší finální hodnotu dovézt do relativně bezpečného pásma. DJ finišoval na úrovni 18100 bodů, jednalo se o ztrátu 2 desetiny procenta oproti včerejší závěrečné hodnotě. Širší S&P 500 chvílemi vypadal, že se láme přes 100denní klouzavý průměr (2140 b.) a směřuje k 200dennímu (2068 b.), v poslední hodině se ale dokázal znovu přiblížit dříve jmenovanému (2132 bodů, -0,3 %). Technologickému Nasdaqu se návrat k červené nule nepodařil, když index odepsal 6 desetin a končí na 5213 bodech.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!