Goldman Sachs: Zvýší Fed ve čtvrtek úrokovou sazbu?

Goldman Sachs: Zvýší Fed ve čtvrtek úrokovou sazbu?

Goldman Sachs (GS) očekává, že americká centrální banka (Fed) zvýší základní úrokovou sazbu až na prosincovém zasedání. Události z posledních dní (Čína, volatilita na finančních trzích) přivedly banku k názoru, že Janet Yellen posune rozhodnutí o utažení měnové politiky ze září na prosinec.

I když se banka ve své analýze odpoutala od externích vlivů a soustředila se čistě jenom na americká makroekonomická data, dospěla k stejnému závěru. Makroekonomická čísla se od posledního zasedání Fedu nezměnila tak zásadně, aby na čtvrtečním zasedání přesvědčila Fed utáhnout měnovou politiku. Ačkoliv silnější ekonomický růst a zlepšující se situaci na trhu práce lze jenom těžce popřít, růst mezd a inflace zůstávají za očekáváními.

Navíc když k úplnému ekonomickému obrázku přidáme poslední kousek skládanky s finančními trhy, pak se celková ekonomicko-finanční situace v USA spíše zhoršila, nežli zlepšila.

Členové bankovní rady (FOMC) se jasně vyjadřují, že rozhodování o měnové politice je závislé nejen na přicházejících ekonomických datech, ale rovněž na faktorech, které mohou zasáhnout do budoucího vývoje hospodářství. GS za tyto faktory považuje právě zvýšenou volatilitu finančních trhů. Několik členů bankovní rady proto v posledních dnech v souvislosti s poklesem cen akciových titulů reagovalo na dotaz směrem k utažení měnové politiky tak, že upozornili na rizika spojena s budoucím ekonomickým vývojem, nebo naznačili změnu předpokládaného ekonomického výhledu.

GS věří v kontinuitu rétoriky Fedu a potvrzení možnosti utažené měnové politiky v letošním roce s náznakem tohoto kroku na prosincové zasedání.

GS bude detailně sledovat projev šéfky Fedu Janet Yellenové na následovné tiskové konferenci. Speciálně si bude všímat, zdali svými slovy nenaznačí možnost posunutí preferencí utažení měnové politiky více směrem k roku 2016.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!