Harmonické formace: Obchodujeme netopýří formaci

Harmonické formace: Obchodujeme netopýří formaci

V posledním vzdělávacím článku jsme si ukázali nejstarší harmonickou formaci Gartley. Dnes si naopak představíme jednu z těch novějších a zároveň nejznámějších. Jedná o formaci Bat nebo chcete-li netopýra.

Netopýří formace byla objevena v roce 2001 Scottem Carneyem. Dle jeho slov jde o nejpřesnější formaci ze všech, tento názor lze z vlastní zkušenosti jen kvitovat. Netopýr je typický svou hlubokou korekcí, která je následně vystřídána pokračováním v trendu. Velmi oblíbený je také díky možnosti užít velmi malý stop-loss a zároveň získat vysoký take-profit.

Struktura formace

bat1

 

Na obrázku je vidět, že Netopýr se skládá z 5 bodů XABCD, kdy XA je primární pohyb, jež definuje, zda půjde o býčí nebo medvědí formaci. Ve struktuře netopýra se obvykle nachází prodloužená verze AB=CD, kdy např. CD dosahuje 127,2 procent AB.

Podmínky platnosti Netopýří formace

  • Bod B se nesmí dotknout 61,8 procent impulsu XA
  • V ideálním případě se bod B nachází mezi 38,2 a 50 procenty impulsu XA
  • Projekce BC dosahuje minimálně 161,8 procent (tzn. bod D se nachází za touto hladinou)
  • Bod D se nachází na 88,6 procentech XA
  • Bod C se nachází mezi 38,2 až 88,6 procentech pohybu AB

bat2

Konstrukce Netopýří formace

Nejprve je potřeba zjistit míru korekce bodu B. Ta musí dosáhnout minimálně 38,2 procent a zároveň nesmí přesáhnout 61,8 procent Fibonacciho návratnosti použité na body XA.

bat3

Následně bychom měli překontrolovat polohu bodu C, která by se podle výše uvedených podmínek měla nacházet mezi 38,2 až 88,6 procenty.

bat4

Nyní již zbývá vytvořit potenciální reverzní zónu, která vzniká v okolí 88,6 procent pohybu XA a projekcí BC. Projekci BC provedeme tak, že natáhneme Fibonacciho hodnoty návratnosti na pohyb BC, přičemž hladina 88,6 XA se musí nacházet 161,8 až 261,8 procenty.bat5Obchodování Netopýří formace

I zde platí obdobná pravidla, jakými se řídila „Gartleyho formace.“

  1. Extrémně agresivní styl– První obchod vzniká již při kompletaci bodu C – obchodník zde spekuluje na vytvoření bodu D. Následně otevírá opačnou pozici v bodě D.
  2. Agresivní styl– Zadání limitního příkazu v bodě D (většinou 88,6 % XA), se Stop-Lossem pod/nad bodem X a s cílem na úrovni 61,8 % AD.
  3. Konzervativní styl– Pozorování Price Action v PRZ. Za ideální signál pak lze považovat Pin Bar nebo Outside Bar ve směru pohybu. Money Management se řídí svíčkovou formací s hlavním cílem na úrovni 61,8 % AD. Tento styl sice trpí omezeným počtem vstupů, na druhé straně nabízí extrémně výhodný poměr rizika a zisku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Invest Planet
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!