Holubičí komentář šéfky Fedu Janet Yellenové oslabil dolar

Holubičí komentář šéfky Fedu Janet Yellenové oslabil dolar

Americký dolar narazil na holubičí komentář Janet Yellenové, která ve svém newyorském vystoupení obhajovala pomalý postup při utahování měnové politiky. Euro v reakci na frontě s dolarem posílilo z blízkosti 1,12 až k 1,13 EUR/USD. Zdá se, že eurodolar po výrocích Yellenové může dostat chuť testovat letošní maxima (1,137 EUR/USD). Věříme ale, že nakonec ve světle dobrých čísel z amerického trhu práce a lepší nálady v americkém průmyslu svůj pokus vzdá a dolar pak najde pevnější půdu pod nohama.

Včera vstoupily americké akciové trhy do obchodního dne poklesem, který v případě indexu S&P 500 znamenal ztrátu v úrovni 0,4 %. Postupně se ale ztráta snižovala, aby zhruba před půl sedmou našeho času indexy vstoupily razantněji do růstových úrovní. Důvodem bylo zveřejnění výroků předsedkyně FEDu J. Yellenové, která vyjádřila budoucí opatrnost před zvyšováním sazeb. To by mělo reflektovat globální ekonomický růst. Výsledkem byl posun akciových indexů v USA do silného růstu okolo 0,8 % v dalších obchodních hodinách, kdy index S&P 500 atakoval lokální maxima a maxima minulého týdne na 2056 bodů.

Cena ropy Brent včera klesla pod 40 USD/barel. Holubičí komentáře Yellenové z Fedu na ropu neměly významnější vliv, ačkoliv vedly k významnému oslabení dolaru. Stejně tak data o zásobách ropy od Amerického petrolejářského institutu, jež poukázala na menší než očekávaný růst (dnes budou zveřejněny oficiální statistiky EIA), neměla významnější vliv. Dnešní data EIA nicméně dnes budou důležitou událostí. Kromě zásob ropy budou hrát pro vyznění reportu důležitou roli opět i zásoby benzínu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!