Hospodářské výsledky Pegas překonaly očekávání

Hospodářské výsledky Pegas překonaly očekávání

Výsledky hospodaření Pegasu Nonwovens překonaly na všech frontách tržní i naše odhady. Pokles tržeb byl ovlivněn nižšími cenami polymerů, ukazatel EBITDA podpořil kromě vyšší produkce i zisk z přecenění opčního plánu oproti loňské ztrátě. Na úrovni finančního výsledku sehrál významnou roli kurzový zisk. Na růstu čistého zisku se podílely i nižší úrokové náklady.

Fakta a události: (1) Objem produkce dosáhl 25,0 tis. tun, což meziročně znamenalo zvýšení o 5,5 %. Výroba tak navázala na solidní výsledky prvního pololetí, nicméně i tak byla nepatrně nižší oproti našemu očekávání. Produkci neovlivnily žádné neočekávané odstávky a pro zbytek roku nejsou naplánovány žádné údržbové práce. Prodeje díky dohodnutým kontraktům se zákazníky probíhají plynule, o čemž svědčí i zásoby hotových výrobků, které se daří držet poblíž optimálních úrovní. (2) Podíl výrobků pro oblast hygieny činil na celkových výnosech za první tři kvartály 86,6 % ve srovnání s 85,3% podílem o rok dříve. Prodeje mimo tuto oblast (zejména pro stavebnictví, zemědělství a zdravotnictví) představovaly 13,4 % oproti 14,7 % vloni. To vnímáme pozitivně s ohledem na vývoj provozních marží. (3) Meziroční růst ukazatele EBITDA ve Q3 16 byl pozitivně ovlivněn ziskem z přecenění opčního programu ve výši 0,2 mil. EUR oproti loňské ztrátě na úrovni téměř jednoho milionu. EBITDA vzrostla o 38 % na 11,3 mil. EUR, EBITDA marže činila 22,1 % a předčila tak naše očekávání o 0,8 pb. Management potvrdil svůj stanovený cíl na úrovni 43 až 49 mil. EUR. (4) Celkové investice od začátku roku dosáhly 18,1 mil. EUR, z čehož 15,9 mil. EUR představovaly kapitálové výdaje, zbytek byl vynaložen na běžné investice. Management uvedl, že byla úspěšně dokončena výstavba nové skladové a výrobní haly ve Znojmě a v návaznosti na to pokračuje i investice do nové výrobní linky typu Compact. Plný komerční provoz linky se předpokládá od poloviny roku 2017. K investicím v Jihoafrické republice se management ve zprávě nevyjádřil. Zároveň ale potvrdil svůj výhled na celkové investiční výdaje ve výši 25 mil. EUR. (5) Čistý dluh ke konci třetího kvartálu činil 148,7 mil. EUR, což je o 9,2 % méně než na konci roku 2015. Oproti předchozímu kvartálu ale vzrostl o 4 mil. EUR v souvislosti s investicí do nové výrobní linky. Poměr čistého dluhu k ukazateli EBITDA dosáhl 3,06násobku (3,17 na konci Q2 16, 3,7 ke konci roku 2015).

Potenciální dopad na předpovědi: EBITDA za Q3 16 byla oproti našemu očekávání o cca 0,5 mil. EUR vyšší, což plně kompenzuje slabší údaj ve srovnání s našimi odhady za předchozí kvartál. Celoroční výhledy jsme neměnili a v platnosti je necháváme i po výsledcích za třetí čtvrtletí. Přesto si myslíme, že náš odhad celoroční EBITDA na úrovni necelých 46 mil. EUR je poměrně konzervativní, protože by znamenal pokles EBITDA marže k 20 %, což se nám zdá být za současné situace nepravděpodobné. EBITDA by se tak mohla pohybovat spíše v horní polovině cíle vytyčeného managementem.

Potenciální dopad na cílovou cenu a doporučení: Výsledky hospodaření za Q3 16 hodnotíme pozitivně, akcie po otevření trhu však rostou jen o 0,3 %. Potvrzujeme naše nákupní doporučení s cílovou cenou 863 CZK za akcii.

Rizika: Rostoucí ceny polymerů a nižší investice považujeme za největší rizika.

Očekávané události: Dnes se uskuteční konferenční hovor ke zveřejněným údajům. Zajímavé budou především informace k investici v Jihoafrické republice. Výsledky hospodaření za celý letošní rok by mohly být oznámeny v polovině března 2017.

Zdroj: Komernčí banka

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!