Hurikán na finančních trzích v podobě ECB a Fedu

Hurikán na finančních trzích v podobě ECB a Fedu

Konec uplynulého týdne přinesl na trhy rychlou změnu počasí. Jako kdyby se investoři chtěli všeho zbavit. Akcie v USA propadly o 2,5 %, ropa o 4 % a výnosy dluhopisů vzrostly v USA i v Německu přibližně o 8 bps. Výnos německého desetiletého bundu se tak poprvé od července dostal do kladných vod.

Co se vlastně stalo?

Jednoduše řečeno, trhy čekaly od hlavních centrálních bank (Fedu, ECB) asi příliš mnoho a jsou nuceny svá očekávání přehodnocovat. Mario Draghi po zasedání ECB v uplynulém týdnu jasně řekl, že se o natažení tisku peněz (QE) zatím s kolegy vůbec nebavil. To bylo pro část trhu nepříjemné překvapení, protože konec QE je plánovaný již za zhruba šest měsíců. V USA zase nehledě na poslední zhoršení podnikatelské nálady centrální bankéři spíše dál připravují trhy na blížící se růst sazeb.

Eric Rosengren z bostonského Fedu (jedna z velkých holubic) řekl, že inflace postupně roste a pokud by Fed rezignoval na utahování měnové politiky, současné oživení by spíše zkrátil a ohrozil. Jeho slova definitivně v pátečním obchodování spustila “studenou sprchu”, kterou nezvládly zastavit ani mírnější komentáře jeho kolegy Daniela Tarulla.

Co čekat dál?

Je týden před klíčovým zasedáním Fedu a trhy se primárně budou dívat do USA. Nejprve na další vystoupení centrálních bankéřů – dnes bude klíčové vystoupení vlivné (hlasující) holubice Laely Brainardové. V dalším průběhu týdne sehraje důležitou roli výsledek srpnového maloobchodu a především inflace – pokud jádrová inflace zůstane stabilní a celková lehce vzroste, mohl by být Fed spokojený. Celkově tak podle nás zdá se trhy ochotu Fedu jít již v září nahoru se sazbami stále podceňují – i když sázky na konci týdne vrostly, zářijový růst sazeb má podle trhů stále pravděpodobnost “pouze” 30 %. Krátký konec americké křivky tak může teoreticky jít ještě vzhůru. Na delším konci jsou zranitelnější podle našeho názoru spíše dluhopisy v eurozóně. Zvlášť pokud v září poskočí výrazněji vzhůru inflace (náš odhad 0,5 %, dozvíme se až na konci měsíce).

EUR/USD: Se zesilující rétorikou kurz eurodolaru zvolna klesá, avšak zatím velmi opatrně. V pátek to byl přitom především holubičí člen FOMC Rosegren, který přitopil pod kotlem a vyslal jasně jestřábí vzkaz. Dnes je poslední den, kdy se mohou američtí centrální bankéři vyjádřit k měnové politice, neboť zítra začíná neformální bobřík mlčení před zasedání Fedu příští týden. Dnes budou mluvit Lockhart, Kashkari a Brainardová, přičemž posledně jmenovaná je asi nevlivnější osobou ve FOMC, takže jejímu vystoupení by měl trh věnovat největší pozornost. Pokud Brainardová rovněž pronese lehce jestřábí projev, pak sázky na zvýšení úroků Fedu vzrostou a dolar by měl posílit. Na druhou stranu trh může zajímat i to, že demokratická kandidátka na prezidenta USA H. Clintonová se potýká se zápalem plic.

Dluhopisy: Výnosy dluhopisů v USA i v Německu šly na konci uplynulého týdne prudce vzhůru. Kombinace váhavé ECB a jestřábího Fedu přitom spustila prudší reakci možná poněkud překvapivě na delším konci křivek, kde šly výnosy vzhůru cca o 8 bps. Sázky na růst sazeb Fedu v září sice vzrostly, ale stále nejsou nijak dramatické (30 %). Věříme, že krátké americké výnosy mohou jít teoreticky ještě vzhůru. Delší konec je zranitelnější v eurozóně – výnosy jsou níž, delší dluhopisy v posledních měsících více těžily z pokračujícího QE a jsou více zranitelné vůči eventuálnímu nárůstu inflace.

Akcie: Akcie v pátek padaly napříč všemi sektory a jedná se o největší propad od červnového hlasování o případném brexitu. Index S&P 500 se dostal pod hranici 50denního klouzavého průměru, co ale není moc pevná referenční hodnota, když uvážíme, že byla posledních 8 týdnů minimální volatilita. Index Dow Jones Industrial Average v pátek odevzdával zisky a poklesl o 2,1 % na hodnotu 18085 bodů. S&P 500 od rozsáhlých propadů neubránila ani diverzifikace, když index ztratil více než 2 procenta (-2,5 %) a týden končil na 2127 bodech. Technologicky zaměřený Nasdaq Composite dnes klesl o 2,5 procenta na 5125 bodů. (Akcie – zdroj: Patria Finance)

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!