Index S&P 500 přidává od začátku roku 10%

Index S&P 500 přidává od začátku roku 10%

 

  • ČEZ uzavřel dodatek kolektivní smlouvy. Mzdy vzrostou o 2-5 %.
  • Západoevropské akcie dnes zahájí mírným růstem.
  • Kalendář ekonomických ukazatelů je dnes prázdný a tak se pozornost investorů zaměří spíše na vývoj politické situace, která se začíná po zachycení dronu amerického námořnictva Čínou a atentátu na ruského velvyslance v Turecku výrazně přiostřovat. Násilné události v Německu, kde nákladní auto najelo do lidí na vánočním trhu je další nepříjemnou zprávou, která může obnovit obavy z terorismu.
  • Société Générale včera zvýšila hodnocení britské energetické společnosti Drax na Koupit.

 Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie i pres zvýšené politické tenze mezi USA a Čínou po incidentu s vojenským dronem včera mírně rostly, když nejvíce přidávaly realitní a telekomunikační společnosti. K největším propadlíkům včera v USA patřily především zdravotnický sektor a těžařské společnosti, které ztratily 0,5 %. Oba hlavní americké indexy v pondělním obchodování přidaly 0,2 % a index malých a středních firem Russell 2000 po relativně rozkolísaném dni poskočil o 0,5 %. Index S&P 500 má dobře našlápnuto na pátý kvartální růst v řadě a od začátku roku přidává 10 %. Podle průzkumů agentury Bloomberg analytici očekávají růst indexu v příštím roce pres 4 % k hodnotám nad 2350 bodů.

Kromě Japonska, kde oba indexy přidaly do 0,5 %, dnes asijské akciové trhy pokračují v prohlubování včerejších ztrát v reakci na prohlubování politického napětí po atentátu na ruského velvyslance v Turecku a zadržení amerického vojenského dronu Čínou. Většina asijských indexů tak dnes ztrácí až k 1 % a celkový MSCI AC Asia bez Japonska klesá o 0,8 %. Stejně jako v Evropě a USA i v Asii nejvíce oslabují akcie finančních institucí. Poklesy bank a těžařských společností táhnou i čínské akcie k osmitýdennímu minimu, když index Shanghai Composite ztrácí 0,7 %.

ČEZ

ČEZ uzavřel s odbory dodatek ke kolektivní smlouvě, na základě kterého dojde v příštím roce ke zvýšení tarifních mezd o 5 %. Smluvní mzdy vzrostou o 2,2 %. Dohoda se týká přibližně 5.500 zaměstnanců mateřské společnosti ČEZ. Celá skupina zaměstnává 26 tisíc lidí, z toho přibližně 20 tisíc v České republice.

Vzhledem k tomu, že jde pouze o přibližně pětinu zaměstnanců celé skupiny a zvýšení mezd je v námi očekávaném rozmezí, které nepřevyšuje vývoj z letošního roku, kdy očekáváme nárůst mzdových nákladů v řádu 300-600 mil. CZK, nepředpokládáme, že by zpráva měla mít zásadní vliv na vývoj ceny akcií společnosti.

Zdroj: Komerční banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!