Inflace v Česku (ČR) roste

Inflace v Česku (ČR) roste

Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, a to především díky sezónně dražším dovoleným, potravinám a alkoholu. Na druhou stranu pohonné hmoty a sezónní výprodeje růst inflace tentokrát zbrzdily. Ve srovnání s loňským rokem jsou ceny aktuálně o půl procenta vyšší. Je to více, než očekával trh a nejspíše především v důsledku rychlejšího zdražování alkoholu a cigaret. Za těmito „požitky“ výrazně zaostávají další části spotřebitelského koše. Ať už jde o oblečení, náklady na bydlení, rekreace nebo další služby.

Inflace se tedy probouzí, což nepochybně potěší centrální banku, která předpokládala půlprocentní nárůst cen, avšak nejde zdaleka o zvyšování cen. Obecně rostou i nadále především ceny služeb spojených s bydlením, ať už jde o energie, teplo, vodné a stočné, zatímco ceny zboží rostou jen o jednu desetinu procenta. Prostor pro růst cen v oblasti ubytování a stravování dodává zvýšená poptávka ze strany tuzemských i zahraničních návštěvníků. A to už trochu poptávkovou inflaci připomínat začíná. Zvlášť když tam připočteme zdražující lázeňské pobyty v ČR. Jde i o důsledek částečného přesměrování dovolených ze zahraničí směrem do ČR vyvolaný zejména obavami z bezpečnosti v některých turisticky atraktivních zemí.

  • A co čekat od inflace dále?

V dalších měsících by se inflace mohla velmi mírně zvýšit a teprve v závěru roku by už mohla překonat hranici jednoho procenta. Brzdit v rozletu ji ovšem i nadále budou levnější pohonné hmoty, které po krátkodobém zdražení opět zamířily dolů. Druhou ještě významnější bariéru pro růst inflace představuje tvrdý konkurenční boj na poli spotřebního zboží, který se odehrává mezi kamennými a virtuálními obchody. Vzhledem k rostoucím preferencím spotřebitelů je zřejmé, že tato „bitva“ ještě není u konce. Sázet se naproti tomu dá na vyšší mzdy, které vedou k růstu poptávky po běžných službách, kde by inflační vývoj mohl dále akcelerovat. A v rámci nich nelze zapomenout ani na nájemné, které v důsledku boomu realitního trhu vyvolaného masívní poptávkou, dále poroste.

inflace_cr

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!