Jak investovat do zlata aneb jaké jsou možnosti?

Jak investovat do zlata aneb jaké jsou možnosti?

Zlato jako investiční nástroj není nijak světobornou novinkou roku. Pokud ale nejste otrlými investory v akciích, a ani si peníze neschováváte do slamníku, určitá možnost investice se naskytuje. Zlato své výhody umí prodat už pěknou řádku let. Je uchovatelem hodnoty a pojistkou proti inflaci. Což v období politické nestability zvyšuje cenu zlata. Samo o sobě je ale neproduktivním aktivem, nic nevyrábí ani nezhodnocuje. Nicméně přeci jen se zájem o investici do cenných kovů zvyšuje. Sice je to s boomy jako na horské dráze, ale pojďme se pro jistotu podívat na několik způsobů držení zlata jako aktiva:

ETF

Burzovně obchodované fondy (ETF) vázané na zlato fungují stejně jako jakýkoliv jiný investiční nástroj kapitálového trhu. V tomhle konkrétním příkladu je podkladovým aktivem zlato. Množství ETF (Exchange Traded fund) napočítáme v dnešní době v desítkách.

Hlavní výhodou držení zlata prostřednictvím investičních produktů je jeho likvidita. Ve chvíli kdy kupujeme ETF na zlato, nekupujeme ETF složené ze zlatých prutů, ale ETF obsahující aktiva, jež jsou zlatem krytá. Díky tomu se obchodují asi tak stejně jednoduše jako akcie.

Uzavřené fondy

Další možností investice do zlata je prostřednictvím uzavřených fondů. V popisu práce mají stále kolonku investiční nástroje, takže jsou veřejně obchodované na veřejných trzích

V případě, že tržní cena akcie je menší než hodnota majetku, mluvíme o diskontu.  V opačném případě se jedná o prémii.  Takže pokud najdete někoho prodávajícího s diskontem, a zároveň skálopevně věříte, že cena zlata se vyškrábe nahoru, je to příležitost k investici. Nicméně není na škodu si dávat pozor na poplatky. Ty jsou povětšinou o 1 až 2 % vyšší než u podílových fondů či ETF. Pokud přeci jenom o uzavřeném fondu uvažujete, jeden z těch předních na trhu je Sprott Gold Bullion Fund (SPR216). Nabízí tříletou složenou míru návratnosti 1,8 % a pětiletou 4,4 %.

Akcie

Na výběr je i investovat přímo do akcií důlních společností. Ty nicméně s sebou nesou všechna pravidelná rizika akciových investic plus riziko investice ve výrazně nestabilním sektoru. Proto výběr těchto akcií vyžaduje nutnou dávku pečlivosti. Nejlepší výsledky pociťují společnosti s významnou produkcí a výrazně rostoucími rezervami.

Zlaté mince

Pro ty, kteří si schovávají peníze pod polštářem, se možná u tohoto nástroje zaleskne naděje v očích. Sice konzervativním investorům zajistí určitou likviditu, nicméně jejich cena je přímo závislá na komoditní a měnové burze. Zároveň jako investor přicházíme o přidanou hodnotu. Zlaté mince lze zakoupit pouze prostřednictvím sítě autorizovaných prodejců.

Šperky

Šperky zůstávají na žebříčku oblíbenosti poptávky po zlatě na předních příčkách. Podíl čistého zlata u 10 karátového šperku se vypočítá následovně: čisté zlato obsahuje 24 karátů. Tzn., že 10K šperk obsahuje 10 dílů zlata a 14 dílů jednoho nebo více dalších kovů. Suma sumárum jedná se o 41,7% obsah čistého zlata. Při koupi šperků jako investice je důležité dbát na pravost a ryzost šperku. Na jednu stranu tato podoba zlata je silně nelikvidní, takže v případě potřeby prostředků riskujeme ztrátu peněz. Na druhou stranu na nestabilním trhu může být zajištěním proti riziku.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!