Jak kombinovat technickou a fundamentální analýzu?

Jak kombinovat technickou a fundamentální analýzu?

Jedna z nejčastějších otázek, která trápí obchodníky je podle, kterého způsobu analyzování by měli obchodovat? Zda upřednostnit techniku před fundamentem či naopak? Která je lepší? Takovéto hledání jednoznačné odpovědi je však zbytečné. Je to stejné, jako si odpovědět, zda bylo dříve vejce nebo slepice. V tomto článku si ukážeme rozdíly těchto 2 přístupů a také, jak je zkombinovat ve váš prospěch.

Rozdíly mezi technickou a fundamentální analýzou

Technická analýza

Fundamentální analýza

1)      Sleduje pouze vývoj na grafu Soustředí se na ekonomické ukazatele
2)      Obchodníci používají indikátory a jiné nástroje Obchodníci používají ekonomické zprávy a výsledky
3)      Obchodníci predikují vývoj na základě historického chování Obchodníci se rozhodují na základě momentálního sentimentu na trhu

 

Technická analýza pomáhá analyzovat, co se stalo

Technická analýza má svou nezpochybnitelnou roli při analýze forexového trhu. Umění technické analýzy je populární, protože pokud se trader naučí analyzovat, dokáže očekávat nové trendy i velmi přesně vstupovat do nových obchodů. Přístupů k technické analýze je nespočet, někdo se drží čistě price action, někdo zařazuje do obchodování indikátory, jiný zase hledá kombinaci těchto 2 faktorů.

Jak vypadá technická analýza?

Na obrázku je vidět několik přístupů k technické analýze. Nicméně nám tento obrázek prozrazuje několik věcí. Trh se přibližuje k rostoucí trendové linii, a to je místo, kde mohou prodávající vybírat zisky, i proto, že stochastický oscilátor ukazuje na býčí divergenci. Krátkodobý trend, tak může zůstat rostoucí.

Technická analýza je samozřejmě velmi subjektivní a jiný obchodník uvidí jinou věc, což je v pořádku. Nicméně používáním technické analýzy byste se měli naučit rozpoznávat trend, určovat vhodnou pozici pro vstup do obchodu, a také míru rizika, kterou jste ochotni na trhu riskovat.

Fundamentální analýza utváří budoucnost

Ekonomická rozhodnutí a výsledky zpráv se prolínají do trhu. Vlivy těchto faktorů utvářejí budoucí dlouhodobé trendy a hýbou trhem. Nejde však jen o vliv dlouhodobý, ale důležité zprávy mohou zahýbat trhem i na intradenní bázi (např. NFP report).

Pomůckou každého obchodníka by tak bezpochyby měl být makroekonomický kalendář, který ukazuje, jaké zprávy se ten daný den zveřejňují a také jaký je jejich očekávaný dopad na volatilitu trhu.

Před každým obchodním dnem byste měli mít jasno, které páry se chystáte obchodovat, a co se na nich chystá. Makrokalendář ukazuje ve sloupečku „měna“ měnu, která bude primárně ovlivněna danou zprávou. Dále pak důležitost, jenž se liší barvou. Červená představuje silný dopad na intradenní trend, naopak žlutá nepatrný vliv. Pokud jste čistě techničtí obchodníci, pak vám stačí sledovat červené události.

Obchodujete-li intradenně, pak je lepší se v době zpráv vyhnout novým obchodům. Trh bývá velmi volatilní a vaše vstupní cena, za kterou zadáváte příkaz, se může dostat do skluzu.

Jak zkombinovat technika a fundament             

Na světě asi neexistuje jednoznačný návod, jak zkombinovat a jaký poměr jednotlivých analýz je nejlepší, proto vám ukážeme techniku, kterou využíváme my v týmu.

Při trendovém obchodování je důležité hledat místa, kde lze levně přikoupit do pozice. Tyto situace nám například při rostoucím trendu definují místa, kde dochází ke korekcím. Trh jednak koriguje ze své podstaty, a za druhé díky výkyvům, které často vytvářejí makroekonomické zprávy. Obchodník by tak měl koukat, jak červené zprávy ovlivňují trh a využívat vyšší volatilitu pro přikoupení do trendu.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!