Jak oddělit emoce od akce při tradingu a investování

Jak oddělit emoce od akce při tradingu a investování

Každý z nás již nejméně stokrát slyšel, že největší překážka stojící nám v úspěchu, jsme právě a jen my. Obchodníci, kteří dokázali zkrotit své vlastní emoce, budou zcela jistě tento fenomén kvitovat. Někteří profesionálové dokonce zašli tak daleko, že si platí profesionální kouče, kteří je posouvají v umění oprostit se od vlastních emocí ještě o kus dál.

Dnes jsme si proto připravili 4 tipy, které Vás posunou dopředu v umění potírání emocí.

  1. Používejte obchodní deník: Ano, ano, dávno ohraná písnička, která však velmi dobře funguje. Síla deníku není jen ve zpětných analýzách vašich kroků na trhu, ale také ve vašich samotných pocitech, které jste cítili před zmáčknutím kohoutku. Každý obchodník by se tak měl snažit pracovat s deníkem, co nejvíce do hloubky a nesnažit se jen popisovat faktický stav na grafu, ale emoce před vstupem do trhu
  2. Dvakrát měř, jednou řež: Staré pořekadlo, které však platí i na měnových trzích. V případech, kdy riskujete své vlastní peníze, respektive se je snažíte zhodnotit a správně investovat se vyplatí raději vše dobře promyslet. Uvědomme si, že velké společnosti při velkých investičních rozhodnutích svolávají komise a na každé riziko se dívají z různých úhlů pohledu. Pojďme se zde inspirovat tak, že sice se nebudeme o každém obchodu rozhodovat týdny, ale každý vstup do trhu přenecháme racionální úvaze namísto pocitu, že zrovna tenhle obchod je ten pravý.
  3. Počítejte do deseti: Klasická poučka, která se uplatňuje všude tam, kde je potřeba odolat unáhlenému rozhodnutí. Pokud bychom pokaždé před každým obchodem napočítali pomalu s hlubokými nádechy do 10, jistě bychom si ušetřili spoustu emocionálních rozhodnutí, jakými jsou například zbytečné posouvání stop-lossů, snižování take-profitů, předčasné uzavření pozice apod.
  4. Dodržujte plán: Opět velmi ohraná písnička, ale…Kdybychom se vždy drželi našeho plánu, jak by byl trading jednoduchý. Stalo se vám také, že sice máte zpracovanou obchodní strategii, ale pak vidíte formace, která sice nespadá do vašeho obchodního plánu, ale prostě víte, že tohle je tutovka? No a ona není :-). Proto se svých pravidel držte a nepouštějte. Změna přichází v úvahu pouze v případě, kdy po kvalitním testováni dojdeme k optimalizaci.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!