Jak reaguje finanční trh na zápis FOMC

Jak reaguje finanční trh na zápis FOMC

Americké dvouleté swapy vyskočily vzhůru o 10 bps

Americké dvouleté swapy během posledních dvou dní vyskočily vzhůru o 10 bps. To vše je důsledek jestřábí rétoriky členů amerického Fedu a současně relativně jestřábího vyznění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Sázky na růst amerických sazeb v červnu vzrostly zhruba z 5 % (začátek týdne) na 34 %. Dnes budou trhy rozklíčovávat z podobného důvodu vystoupení vlivného šéfa newyorského Fedu Williama Dudleyho a podnikatelskou náladu (Philly Fed). Čísla a události v eurozóně (včetně zápisu ze zasedání ECB) přitáhnou pravděpodobně méně pozornosti.

Po zveřejnění dat EIA měla cena ropy tendenci růst

Ačkoliv včerejší data EIA ukázala na pokles amerických zásob ropy v minulém týdnu, tak po jejich zveřejnění měla cena ropy tendenci růst. Důvodem je relativně velký pokles zásob produktů, který naznačuje silnou poptávku. Na druhou stranu však stále platí, že rozpětí mezi cenami produktů a ropy žádné znaky nedostatku v tuto chvíli nevěstí. Z našeho pohledu je proto zajímavější, že došlo právě k růstu zásob ropy a to i v oblastech USA, ve kterých by měl být znát výpadek dovozů z Kanady související s požáry v Albertě (ke kterému dle reportu v minulém týdnu rovněž došlo). Data od EIA každopádně přebila výstupy z posledního zasedání Fedu, které odhalily, že možnost růstu sazeb v červnu je velmi reálná. Cena ropy Brent se tak prudce propadla a pohybuje se nedaleko od 48 USD/barel.

 Wall Street reagovala negativně na možnost červnového růstu sazeb

Americké akciové trhy mají za sebou další volatilní seanci, slušný růst narušilo zveřejnění zápisků z posledního zasedání Fedu. Většina členů bankovní rady totiž uvedla, že je připravena zvýšit sazby již při červnovém zasedání v případě, že to lepší makrodata z ekonomiky umožní. Index S&P 500 během dne rostl i klesal o 0,6 %, aby nakonec zavřel na nule. Index DJIA ztatil 0,03 %, zatímco Nasdaq posílil o 0,5 %. Vývoj na ropě v kombinaci se silným dolarem se nelíbil komoditnímu sektoru, který zaznamenal prudké ztráty. Akcie U.S. Steel propadly o více než 6 %, akcie Freeport-McMoRan ztratily bezmála 9 %, zatímco akcie Alcoa odepsaly přibližně 3 %. Své zisky po komentářích z Fedu dokázaly navýšit bankovní tituly, kterým by případné zvýšení sazeb pomohlo vylepšit jejich úrokové výnosy. Index bank KBW Bank Index posílil o zhruba 3,5 %, a tak si připsal nejvyšší růst za více než měsíc.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!