Jak si svět poradí se silným dolarem

Jak si svět poradí se silným dolarem

Americký dolar v uplynulém týdnu jenom zářil – po dalším zvýšení sazeb Fedu a jestřábím vzkazu Janet Yellenové se posunul až k úrovním okolo 1,04 EUR/USD. Dosáhl tak na nejsilnější úrovně za posledních čtrnáct let.

Politika silnějšího dolaru s sebou přináší řadu otázek. Jednou z nich je, jak se v příštím roce sžije se silným dolarem zbytek světa, a to především rozvíjející se trhy? Pohled do většiny učebnic makroekonomie dává poměrně jasnou odpověď – slabý kurz by měl být pro zbytek světa výhodou. Měl by podpořit vývozy, tlumit dovozy a ve finále tak vést k lepším výsledkům obchodní bilance a rychlejšímu růstu. Tak jednoduché to ale není.

Zkušenost především méně rozvinutých ekonomik je zpravidla jiná a dokládá to i poslední studie Banky pro mezinárodní platby (BIS). Na rozvíjejících se trzích hraje podle autorů studie výraznější roli než zahraniční obchod finanční kanál. Silný nebo slabý americký dolar je proto třeba vždy vidět v kontextu politiky amerického Fedu. Silný dolar logicky vždy vyplývá z utaženější měnové politiky v USA, která zdražuje dolarové financování po celém světě a vytahuje (častokrát krátkodobé) investice z méně rozvinutých trhů.

Toto přehodnocování rizik a tok kapitálu zpět do USA (finanční kanál) je pro rozvíjející se trhy podle BIS daleko důležitějším faktorem než eventuální pozitivní dopad slabých domácích měn na zahraniční obchod (obchodní kanál). Nejhůře to samozřejmě odnášejí ekonomiky s výrazným zahraničním dolarovým dluhem. Ale nejenom ty. Období levného a všeobecně dostupného dolaru vede zpravidla nepřímo k výraznému nárůstu úvěrů, vnitřního dluhu a valuace aktiv i v ekonomikách s nízkým zahraničním dluhem a dostatkem devizových rezerv – stačí se podívat do Číny. Proto bude zajímavé sledovat, jak se právě Čína vyrovná s eventuálním rychlejším růstem amerických sazeb v příštím roce. Letos kvůli vyšším americkým sazbám zažila v lednu masivní výprodej, který s sebou stáhl dolů ceny komodit a přesvědčil Fed, aby se zvyšováním sazeb přibrzdil.

Kurz eurodolaru se přece jenom stabilizoval

Kurz eurodolaru se po divokém vývoji v minulém týdnu přece jenom stabilizoval a vstupuje do posledních dvou týdnů roku poněkud klidnější. Začátek týdne může být nicméně zajímavý, neboť dopoledne je jednak na pořadu dne německý index podnikatelské nálady Ifo (mohl by být dobrý) a večer vystoupí šéfka Fedu J. Yellenová. Měla by se ve svém vystoupení zmínit o trhu práce, přičemž bude zajímavé, zda si udrží relativně jestřábí tón, který nasadila minulou středu. Pokud ano, tak dolar může být celkem klidný (resp. silný) a spoléhat na jestřábí Fed.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!