Jaké by muselo být dnešní číslo NFP, aby Fed zvýšil sazby?

Jaké by muselo být dnešní číslo NFP, aby Fed zvýšil sazby?

Už už to vypadalo, že misky makroekonomických vah se začínají přiklánět růstu amerických sazeb na zářijovém zasedání Fedu. Včera ale dorazilo jedno velmi slabé a navíc i velmi důležité číslo. Byl jím předstihový index podnikatelské nálady v americkém průmyslu – ten nejenže propadl pod kritickou hodnotu 50-ti bodů, jež odděluje expanzi od kontrakce, ale navíc se i zhoršil v důležitých dílčích složkách jako jsou nové objednávky či zaměstnanost.

Kritická otázka tedy zní: dovolí si tedy americká centrální banka zvýšit úrokové sazby, když podnikatelská nálada v průmyslu spadla pod 50 bodů? Připomeňme, že loni v prosinci si to Fed troufnul. Tehdy byl ISM v průmyslu dokonce na úrovni 48,4 bodu, což je ještě o jeden bod níže než dnes. Fed však po devíti měsících nevstupuje do úplně stejné řeky – jednak za sebou má negativní zkušenost z první poloviny letošního roku, kdy americká ekonomika viditelně (po růstu úroků a posílení USD) zpomalila, a jednak loni před sebou neměl prezidentské volby.

Nicméně nehledě na konjunkturální důležitost indexu ISM je třeba si uvědomit, že jde pouze o “měkký” makroekonomický ukazatel, který navíc pokrývá něco okolo jedné desetiny výkonu americké ekonomiky. Pro Fed zůstává alfou a omegou zaměstnanost v celé ekonomice, což činí dnes odpoledne zveřejněné oficiální statistiky z amerického trhu práce extrémně důležitým reportem. Data za srpen, konkrétně pak růst mezd, míra nezaměstnanosti a především hlavní údaj v podobě tvorbě nových pracovních míst (payrolls) zřejmě rozhodnou o tom, zda úrokové sazby Fedu půjdou v vzhůru v září či nikoliv.

A jak silný byl měl srpnový přírůstek nových pracovních míst být, aby se Fed v září ke zvýšení sazeb rozhoupal? Pomineme-li možné revize, tak přírůstek na úrovni tržního konsensu (a našeho odhadu) v blízkosti 180-ti tisíc nových pracovních míst by znamenal jasnou zelenou pro září. Dokonce pokud by růst nových míst byl nad hranicí 120 tisíc, naplňovalo by takové číslo definici Fedu o přibližování se plné zaměstnanosti a září by stále bylo velmi silně ve hře. Pokud by však srpnový růst zaměstnanosti byl nižší než 120 tisíc, tak trhy na Fed a září mohou zřejmě v klidu zapomenout.

Tržní pravděpodbnost růstu sazeb Fed v září jen 34%.

Pravděpodobnost růstu amerických sazeb v září po slabé náladě v průmyslu sice poklesla, ale pouze kosmeticky (o 1 p.b.). Je to na jedné straně důsledek toho, že sázky trhů na zářijový růst sazeb byly samy o sobě vzhledem k jestřábí rétorice Fedu již tak velice nízké (34 %). Navíc důležitější čísla, které pravděpodobně do velké míry rozhodnou o osudu zářijového zasedání nás čekají až dnes (payrolls). Pokud dnes investoři, jak čekáme, dostanou dobré zprávy z trhu práce, může jít krátký konec americké křivky lehce vzhůru zatímco delší výnosy pravděpodobně zůstanou stabilní.

EUR/USD: Slabý výsledek podnikatelské nálady v americkém průmyslu zaskočil nás i trhy a zastavil zisky amerického dolaru. Měnový pár se vrátil do okolí 1,12 EUR/USD. Číslem dnešního dne budou payrolls. Pokud skončí podle našich odhadů poblíž 180 tisíc, měla by to být pro dolar dobrá zpráva a mohl by se svést na vlně rostoucích sázek na zářijový růst sazeb Fedu.

Akcie: Vstup do obchodního dne proběhl včera v relativně poklidné formě a indexy zahajovaly v mírném růstu. V 16h ale byly zveřejněny údaje o červencových stavebních výdajích, které proti očekávání 0,5 % růstu stagnovaly, ale především údaje o aktivitě průmyslového sektoru v srpnu překvapivě vykázaly meziměsíční pokles aktivity. Výsledkem byl pokles indexů na týdenní minima a ztráta mezi 0,5-0,7 % u jednotlivých indexů. Dnes budou zveřejněny údaje o počtu vytvořených pracovních míst za za srpen. Obchodní den pak může být relativně hektický i díky pondělnímu uzavření trhů v USA.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!