Jaký byl rok 2016 na pražské burze?

Jaký byl rok 2016 na pražské burze?

Americké volby přinesly zvýšenou volatilitu na globálních akciových trzích. Překvapivé zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem otočilo směr akciových trhů, které v předvolební nejistotě značně ztrácely. V očekávání expanzivní fiskální politiky, výrazných investic do infrastruktury a snížení regulace akciové trhy prudce posílily, když z euforie nejvíce profitovaly americké akcie a ze sektorů pak především finanční instituce, telekomunikační sektor a výrobní podniky.

■ Index PX pražské burzy ve výrazně zvýšeném objemu obchodů v Q4 16 přidává 5,1 %. Z celoročního pohledu ale domácí akciový trh stále zaostává za hlavními světovými i regionálními indexy, když od začátku roku odepsal přes 5 %.

■ K největším letošním poraženým na BCPP patří Vienna Insurance Group a Kofola. Pojišťovna VIG i přes silný růst o 17 % ve čtvrtém kvartále v celoročním srovnání stále ztrácí 19 % díky výraznému propadu z prvního čtvrtletí. Akcie nápojářské skupiny Kofola pokračují v poklesech a od začátku roku tak již ztrácí 24 %.

■ V posledním čtvrtletí nejvíce přidaly akcie CME (25,5 %) a z pohledu celého roku si udržují vedení Unipetrol a Stock Spirits, jejichž akcie letos investorům přinesly po zahrnutí dividend výnos přes 15 a 23 %.

■ Moneta Money Bank se díky dvěma SPO a listopadovému zařazení do indexu MSCI Czech Republic postarala o výrazné zvýšení zobchodovaného objemu na pražské burze, který ve čtvrtém kvartále vzrostl o 50 %. Z pohledu celého roku je objem obchodování stále 5 % pod loňskou úrovní.

■ Société Générale zvýšila váhu globálních akcií v portfoliu z 50 % na 58 %. V mnoha zemích jsme svědky postupného odklonu od měnové politiky k fiskálním opatřením jako nástroje další podpory ekonomiky. To je silným impulsem pro přesun prostředků z drahých dluhopisů do akcií.

■ Náš výhled pro většinu akciových indexů zůstává pro příští rok pozitivní. Ačkoliv s počátkem roku očekáváme zvýšenou volatilitu v souvislosti s Donaldem Trumpem jako novým prezidentem USA a politikami Fed i ECB, makroekonomický obrázek zůstává příznivý.

■ Ze sektorového pohledu patří mezi preferovaná evropská odvětví automobilky, stavební firmy, ropné společnosti a pojištovny. Naopak mezi nejméně preferovanými sektory vidíme dodavatele kapitálového vybavení, síťová odvětví a telekomunikace.

■ Pražská burza by mohla v ročním horizontu dosáhnout růstu okolo 7 %. Mezi nejatraktivnější tituly řadíme akcie finančních firem. Z ostatních emisí doporučujeme nakupovat akcie O2 Czech Republic, Philip Morris Czech Republic a Pegas Nonwovens. Pro ostatní akcie držíme doporučení Držet.

doporuceni_prazska_burza statistika_bcpp prehled_bcpp_2016

Americké prezidentské volby a fluktuace cen ropy způsobily zvýšenou volatilitu globálních akciových trhů v posledním čtvrtletí tohoto roku. Dobré hospodářské výsledky kótovaných společností za třetí kvartál podpořily návrat akciových indexů k růstu. Ceny ropy začátkem čtvrtletí výrazně rostly v reakci na oznámení sdružení OPEC o plánovaném návratu k omezování těžby. Během října tak ceny černého zlata vystoupaly nad hranici 50 USD/barel a podpořily v růstu především těžařské a komoditní sektory. Euforie však koncem října opadla především díky neshodám ohledně těžby Íránu a Iráku a obavám o ochotě Ruska připojit se k plánovanému omezením těžby. Cena ropy, klesající k 45 USD/barel, se tak přidala k nejistotě z výsledku voleb v USA a společně tlačily akciové indexy dolů. Těsně před volbami tak index MSCI World oproti začátku čtvrtletí ztrácel 3,6 %, americký S&P 500 3,5 % a evropský Stoxx Europe 600 4,2 %.

Překvapivé zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem mělo ještě překvapivější vliv na akciové trhy. V očekávání expanzivní fiskální politiky, výrazných investic do infrastruktury a snížení regulace akciové trhy prudce posílily. Nejvíce z euforie profitovaly americké akcie, když index S&P 500 si od prezidentských voleb připsal 5,5 % a od začátku roku přes 10 %. Na expanzivní plány nového amerického prezidenta doplněné záměrem uvolnit regulaci pozitivně reagovaly především finanční instituce, telekomunikační sektor a výrobní podniky. Ropa se na konci listopadu po úspěšné dohodě zemí OPEC o omezení těžby o 1,2 milionů barelů denně vrátila nad 50 USD/barel a těžební a komoditní společnosti se tak připojily k růstu trhů a podpořily index S&P 500 v překonání historického maxima a psychologické hranice 2.200 bodů. Evropskému indexu Stoxx Europe 600 se sice ztráty z předvolebního období také podařilo umazat, nicméně zůstává hluboko pod svými maximy z roku 2015 a od začátku roku ztrácí 2,7 %. Japonskému indexu Nikkei 225 se díky silnému růstu ve čtvrtém čtvrtletí, kdy zatím posiluje o 17 %, podařilo umazat ztráty z prvního pololetí a od začátku roku přidává mírných 1,1 %.

Vývoj hlavních akciových indexů v Q4 16

akciove_indexy_q42016

Index PX pražské burzy sice historických maxim jako americký S&P 500 nedosáhl, nicméně v posledním čtvrtletí přidává 5,1 %. Z celoročního pohledu ale domácí akciový trh stále zaostává za hlavními světovými i regionálními indexy, když od začátku roku odepsal přes 5 %. V rámci střední Evropy ve čtvrtém kvartále vyniká maďarský BUX s bezmála 27% ziskem. Díky tomu, že polský WIG20 v prosinci výrazně přidává, se mu podařilo v celoročním srovnání přehoupnout do zelených čísel s 2,5% růstem.

srovnani_indexu_cee

K největším letošním poraženým na BCPP zatím patří Vienna Insurance Group (-19 %) a Kofola (-24 %). Akcie pojišťovny zažily největší propad již v prvním čtvrtletí po varování o horším zisku a nečekaném snížení dividendy na 0,60 EUR z 1,40 EUR na akcii. Díky zlepšeným hospodářským výsledkům její akcie v posledním čtvrtletí posilují o 17 % a výrazně tak umazávají propady ze začátku roku. Naopak akcie nápojářské skupiny Kofola pokračují v poklesech a od ledna tak již ztrácí 23,7 %. Od větších zisků pražský index PX ještě brzdí poklesy akcií Komerční banky, energetické skupiny ČEZ a telekomunikační společnosti O2, které z celoročního pohledu také ztrácí 9,7 % (KB), 5,3 % (ČEZ) a 6,4 % (O2).

ceske_akcie_v_roce_2016

Akcie CME se po propadech v prvním pololetí ve čtvrtém kvartále nadechly a posílily o 25,5 %. K vítězství v neúplném čtvrtém kvartálu přispěly především dobré hospodářské výsledky, které ukazují na znovuoživení českého mediálního trhu a pokračující boom v Rumunsku, které již svým podílem na tržbách a ziskovosti společnosti dohánějí Českou republiku. Z perspektivy celého roku však akcie společnosti zatím pouze dohnaly předchozí ztráty a vykazují tak jen 3,6% růst.

Elektrárenská společnost ČEZ začátkem čtvrtletí intenzivně posilovala v tandemu s rostoucí cenou silové elektřiny a její akcie vystoupaly až k 470 CZK/akcii. Během listopadu však vzhledem k slabým hospodářským výsledkům, druhému snížení výhledu celoroční EBITDA a pokračujícím obtížím s odstávkami v jaderných elektrárnách všechny předchozí zisky odevzdala a od začátku roku ztrácí 5,3 %. Navíc během čtvrtého kvartálu přišel ČEZ i o titul nejobchodovanější akcie, který převzala Moneta Money Bank. Ta se díky dvěma SPO a listopadovému zařazení do indexu MSCI Czech Republic postarala o výrazně zvýšený objem obchodování na pražské burze během posledního čtvrtletí a se 100 % kapitálu na burze patří k nejobchodovanějším titulům. Její akcie od květnového IPO vyskočily o 15,3 %. Z pohledu celého roku si vedoucí pozici udržují Unipetrol a Stock Spirits, jejichž akcie si od začátku roku připisují dvouciferné zisky. Unipetrol posiluje o 11,6 % a Stock Spirits přidává 19,1 %. Po zahrnutí vyplacených dividend přinesly akcie Stock Spirits 23,1 % a Unipetrolu 15,1 %.

Obchodní aktivita na pražské burze v posledním čtvrtletí tohoto roku výrazně vzrostla. Hlavní zásluhu na tom měly dva sekundární úpisy zbývajících podílů GE v Moneta Money Bank a její zařazení do indexu MSCI Czech Republic. Z toho vyplývající změna vah jednotlivých titulů v indexu pak vyústila ve zvýšenou aktivitu investorů, kteří upravovali svá portfolia. Objem obchodů za 11 měsíců letošního roku sice meziročně klesl o 5 %, nicméně v ještě neukončeném posledním čtvrtletí vzrostl o 50 %. Obchodování na domácím trhu historicky dominují hlavně dvě emise, ČEZ a Komerční banka, jejichž podíl v letošním roce mírně přesahuje 30 %. Nováček Moneta Money Bank si agresivně vymezil silnou pozici, když v rostoucích objemech zaujal třetí místo se 17% podílem na letošním obchodování a ve čtvrtém kvartále válcuje ostatní s 35% podílem. Dominantní trojici doplňují akcie Erste Group s 13% podílem na letošním zobchodovaném objemu a O2 s 5 %. Zmiňovaných pět emisí dohromady představuje 98 % z celkového objemu obchodů.

prumerny_denni_objem_obchodu_prazska_burza

Zdroj: Komerční banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!