Jaký vliv měl turecký převrat na finanční trhy?

Jaký vliv měl turecký převrat na finanční trhy?

Zatímco v pátek byla tématem rozhovorů francouzská riviéra, tak o víkendu to byla spíše ta turecká. Pokus o převrat v Turecku, ale skočil rychleji než začal, takže ani reakce finančních trhů – především těch z emerging markets – nebyla nijak dramatická, neboť se fakticky musela odehrát v pátek pozdě v noci a o víkendu, kdy je drtivá většina trhů zavřena. Nicméně turecká lira samozřejmě výrazně oslabila, čímž řadě investorů po čase opět připomněla, že turecká ekonomika je vysoce zranitelná kvůli vysokému deficitu běžného účtu financovanému zahraničním portfolio kapitálem. Ten v podobných krizových momentech může snadno vyschnout.

Paradoxní na tom vše je, že tržní hodnocení kreditní rizika Turecka, kde armádou řízené převraty jsou (či spíše byly) vcelku běžné, bylo v pátek nejnižší za poslední rok. Utažené kreditní prémie Turecka se možná dnes trochu zvednou, avšak nepůjde zřejmě o nic dramatického, což je vidět právě na kurzu turecké liry. Ta své pozdně-páteční ztráty viditelně maže. Dojde-li tedy dnes na trzích s tureckými aktivy k rychlému uklidnění (či jejich zpevnění) pak to bude svědčit o tom, že jednak trhy cynicky kladně hodnotí to, že turecký prezident Erdogan celý převrat ustál a nyní v Turecku zajistí “klid na práci” a jednak také to, že globálně je averze k riziku trvale nízká a nahromaděná likvidita stále hledá jakýkoliv vyšší pozitivní výnos (jež Turecko samozřejmě nabízí). Riziko však s potlačený pučem z Turecka nezmizí. Jen se může ukázat později a daleko agresivněji než dnes či zítra.

Ropa se s pátečním pokusem o převrat v Turecku vypořádala, zdá se, dobře. Uzavření úžiny Bospor, kudy proudí na světové trhy ropa (asi 3 mb/d) z oblasti Černého moře, bylo pouze krátkodobé a faktický dopad na trh tak není žádný. Jistá nervozita sice může na trhu panovat a přidávat tak rizikovou prémii k cenám ropy, nicméně vzhledem k dosavadnímu vývoji situace patrně nebude dopad zásadní. Náš výhled na ceny ropy se z titulu pátečních událostí nemění a i nadále je podle nás v následujících týdnech pravděpodobnější jejich pokles. V pátek kromě toho přišla i data o aktivitě amerických těžařů, která opět rostla. Čísla však i vzhledem k ostatním událostem dopad na cenu neměla.

Kurz eurdolaru se v pátek odpoledne, resp. večer, propadl. Prvním spouštěcím mechanismem byla dobrá americká data a druhým znepokojení z pokusu o puč v Turecku (nestabilita v této zemi by nepochybně více zasáhla Evropu). K americkým datům jen dodejme, že potvrdila naše přesvědčení, že druhé čtvrtletí bylo z hlediska růstu dobré a růst HDP byl zřejmě opravdu na úrovni 3 %. Kromě toho pro politiku Fedu a dolar bylo důležité, že se relativně vysoko drží jádrová inflace (2,3 % meziročně). Turecký puč byl rychle potlačen, což by dnes – při absenci důležitějších makro událostí – teoreticky mohlo prospět spíše euru.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!