Janet Yellenová naznačila další zvýšení sazeb

Janet Yellenová naznačila další zvýšení sazeb

Janet Yellenová ve svém pátečním vystoupení stvrdila březnový růst sazeb v USA. Jasně řekla, že růst sazeb v březnu je “žádoucí”, pokud budou chodit dál slušná čísla. Posledním důležitým číslem budou v tomto týdnu souhrnné statistiky z amerického trhu práce za únor (payrolls). My čekáme silný výsledek – přírůstek pracovních míst přes 200 tisíc.

Zajímavé je, že přes výrazný nárůst sázek na březnový růst amerických sazeb (šance 96 %) nezabodoval výrazněji americký dolar, kterému se stále nechce pod 1,05 EUR/USD. Částečně to může být dáno tím, že i když stoupaly sázky na růst amerických sazeb v březnu, trhy nezvýšily výrazně svůj odhad sázek do konce roku 2017.

Stále počítají s trojitým růstem sazeb jen velice lehce a pravděpodobnost čtvrtého zvýšení stoupla jen lehce (z cca 15 % na 20 %). Proto i dvouleté americké výnosy, na které je citlivý eurodolar, nešly nijak raketově vzhůru (od poloviny února o 9 bps).

Pokud ale přijdou tento týden další dobrá čísla z amerického trhu práce a Fed o týden později představí vyšší inflační prognózu, může být všechno jinak a trhy mohou agresivněji zvyšovat své sázky na růst sazeb i do konce roku 2017 a 2018.

Druhý důvod, proč eurodolar zatím váhá a přešlapuje na místě, souvisí spíše s děním v eurozóně. Poslední série silných čísel a vyšší inflace řadu investorů před zasedáním ECB drží v opatrnosti – mají obavy, aby s vyšší inflační prognózou v ruce centrální bankéři nenaznačili rychlejší ústup z měnové expanze. Pak by euro dostalo pádný argument pro zastavení ztrát – vyskočení z negativního trendu, ve kterém se pohybuje od roku 2014. My však zatím nic takového nečekáme.

K podobnému kroku ECB může podle nás sáhnout až na podzim po nizozemských a francouzských volbách. Tento týden maximálně vypustí z doprovodných komentářů možnost snižovat sazby hlouběji do záporu. A to by euru k dalším ziskům stačit nemělo. Jinými slovy, zatím dolaru na frontě s eurem přes rozpačité výkony z uplynulého týdne dál fandíme.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!