Janet Yellenová vystoupí v americkém Kongresu

Janet Yellenová vystoupí v americkém Kongresu

Čeká nás týden, ve kterém se mohou více odhalit plány dvou nejdůležitějších centrálních bank – amerického Fedu a evropské ECB. Janet Yellenová bude v úterý a ve středu mluvit před novými senátory a kongresmany. Trhy by rády věděly, jak moc je ve skutečnosti pravděpodobný březnový růst sazeb.

Šéfka Fedu však asi jasnou odpověď nedá a bude se snažit otupit eventuální hlasy kritiků, kteří poukazují na to, že chce Fed rychlejším růstem sazeb jednoduše “neutralizovat” dopady Trumpovy připravované rozpočtové expanze. I proto se Yellenová bude snažit držet co nejdále od politiky (komentování fiskálních plánů) a co nejblíže vlastního inflačního Fedu. Ne vždy se jí to ovšem musí dařit.

Těžko se také bude “bránit” zajímavým otázkám na možnost postupného snižování bilance Fedu. Pokles bilance Fedu v kombinaci s výraznější fiskální expanzí by s vysokou pravděpodobností poslal delší konec americké křivky opět rychle vzhůru. Janet Yellenová ale asi i v tomto bodě nebude chtít naznačit nic revolučního a většinu energie nakonec soustředí na obranu post-krizové regulace finančního sektoru (Dodd-Frank), která je pod palbou kritiky jak Kongresu, tak i Bílého domu.

V eurozóně pak na závěr týdne přijdou zprávy z druhého břehu Atlantiku – konkrétně zápis z posledního zasedání ECB. Ta má rok 2017 narýsovaný zdánlivě jednoznačně – pokračování kvantitativního uvolňování do konce roku 2017 (i když od dubna v nižších objemech). Trhy budou čekat, zda se ve světle posledních silných čísel nezvedne v ECB odbojná nálada a nebudou v zápise více slyšet hlasy jestřábů.

My s něčím takovým zatím nepočítáme. Na druhou stranu nevylučujeme, že pokud dopadnou “dobře” volby v první polovině roku (Nizozemí, Francie), může ECB již na podzim uvažovat o dalším snížení tempa tisku peněz.

EUR/USD:

Dolar včera posiloval, takže měnový pár EUR/USD se přiblížil k hranici 1,06. Jedním z důvodů mohly být sázky trhů na to, že šéfka Fedu J. Yellenová dnes a zítra v americkém Kongresu naznačí něco ohledně (možného) březnového zvýšení úroků Fedu. My takovou možnost nevylučujeme, byť by vystoupení Yellenové mělo být spíše neutrálního charakteru. Na druhou stranu silná data a relativně vysoká inflace (dnes bude výrobní, zítra spotřebitelská) by Yellenové neměla dovolit příliš měkké vystoupení. Jinak za zajímavé (a pro společnou měnu nebezpečné) považujeme to, že euru včera nijak zásadně nepomohlo utažení kreditních spreadů uvnitř eurozóny.

ROPA:

Cena ropy Brent se i nadále pohybuje nedaleko od 55 USD/barel. Páteční zpráva IEA o významném snížení produkce ropy v zemích OPECu trhy nakonec nijak zvlášť nezaskočila. Pozornost se pomalu začíná stáčet do USA, kde budou v příštích dvou dnech zveřejněna týdenní data o zásobách ropy a produktů. Připomeňme, že v minulých týdnech měla tendenci překvapovat směrem vzhůru zejména v případě surové ropy, což má do jisté míry na svědomí i zvýšení exportů ze zemí OPECu v závěru loňského roku před tím, než vstoupila v platnost právě zmíněná dohoda o omezení produkce.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!