Je strach z Číny a Fedu zpátky?

Je strach z Číny a Fedu zpátky?

Na trhy se plíživě vrací strach. Evropské akcie od konce minulého týdne ztratily více než 4 % a naopak roste zájem o německé bezpečné a “nic nenesoucí” dluhopisy. Zdá se, že část nervozity znovu souvisí s Čínou.

Po poměrně prudkém vylepšení v březnu, se nálada v čínském průmyslu v dubnu opět zhoršila. To zapadá do našeho scénáře, ve kterém lepší čísla z Číny v březnu odrážela fiskální a měnové stimuly, které ale jen prohlubují přeinvestovanost a vnitřní předluženost čínské ekonomiky, a proto by měla působit pouze dočasně.

Trhy se od února vezly na pozitivní vlně úlevy dané právě opadnutím strachu z opravdu černého scénáře v Číně na straně jedné a odbouráním sázek na růst sazeb v USA na straně druhé. Je ale otázka, zda se tento faktor pomalu nevyčerpává? Zrychlující růst nových úvěrů (na začátku roku okolo 16 %) je neudržitelný v ekonomice, kde se dluh domácností a podniků za posledních sedm let skoro zpětinásobil a přesahuje 200 % HDP. Na druhé straně nebezpečně vypadají i prakticky nulové sázky na růst sazeb v USA.

Jak včera připomněl blízký spolupracovník Janet Yellenové ze sanfranciského Fedu, červnový růst sazeb přes všechna rizika a nejistoty stále zůstává ve hře. Skoro 90 % trhu (podle futures) přitom věří, že sazby zůstanou v červnu beze změny. Pokud pravděpodobnost růstu sazeb v USA začne stoupat, mohou být trhy ještě o poznání nervóznější než dnes. Mohli bychom pak zase načas vidět nepříjemnou kombinaci sílícího dolaru, padajících komodit a poklesu rizikových aktiv. Trochu paradoxně mohou k takovému scénáři v tuto chvíli nejvíce pomoci silnější americká čísla (především páteční payrolls), která jediná mají potenciál zvýšit šance na červnový růst amerických sazeb.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!