Jsou akcie příliš drahé? Oplatí se do nich investovat?

Jsou akcie příliš drahé? Oplatí se do nich investovat?

Akciové trhy se blíží svým maximálním hodnotám za letošní rok, americké dokonce za celé své období. Nezadržitelně se tak blížíme otázce, co bude dál? Dokážou trhy ustát současné poměrně vysoké úrovně a přidat další zisky nebo projdeme tolik vzývanou korekcí? Těžká otázka, bez křišťálové koule téměř neřešitelná.

Čekání na daňovou reformu prezidenta Trumpa se v Americe lehce protahuje, zatím investoři trpělivost drží, navíc z ekonomiky chodí poměrně dobrá čísla, takže žádný zásadní stres na trh nepřinášejí. K tomu na trhu nadále panuje poměrně velké množství peněz a při rostoucí inflaci a očekávání dalšího růstu sazeb od Fedu je těžké si vybrat jiné instrumenty. Tak proto akcie. Přesto je otevření long pozice na americkém trhu až na výjimky poměrně husarským kouskem odvahy, když ukazatele P/E i další sledované činitele jsou historicky poblíž svých maxim.

Navíc když se podíváte na 3měsíční graf zpátky, těžko se vám nově nastupuje do jednotlivých akcií. Apple jsem proto prostě z portfolia těsně pod 140 dolary odprodal a počkám si, své si to odpracovalo. A ano, třeba přijde vlna nahoru s oznámenou daňovou změnou, ale už mi to za riziko poklesu nestojí.

Jedním z mála titulů, co jsem si ponechal z amerických společností, je General Motors – s P/E 6 – k tomu se finálně dohodnul na prodeji své evropské odnože (Opel/Vauxhall) do rukou Peugeotu, takže se budou soustředit jen na trhy, kde jim to poměrně frčí. Dalším titulem, do kterého mám chuť se vrátit, je Alcoa, kde nadále věřím v budoucnost hliníku a jeho stoupající úloze při výrobě dopravních prostředků.

Evropské trhy jsou poblíž letošních maxim

Na evropském trhu bylo poměrně živo především v bankovním sektoru. Po úspěšném úpisu (alespoň to tak zatím vypadá) akcií UniCredit přišla se svým požadavkem také Deutsche Bank. Tato banka si o dodatečné peníze žádá pravidelně. Kde je nějaký skandál s pokutou od regulačních úřadů, tam „Deutschka“ nesmí chybět. Přijde mi až neuvěřitelná drzost, že si opět chtějí jít na trh pro další peníze. Pro mě to značí jednoznačně se tomuto titulu nadále vyhýbat. Držím tedy po úpisu UniCredit, začal jsem budovat pozici opětovně v BNP Paribas při poklesu cca před 10 dny, a k tomu jsem se pokusil využít poklesu cen akcií v Řecku na dokup Alpha Bank. Nadále zde bude na tomto trhu vysoká volatilita, ale po tolika peripetiích, jakými záchrana Řecka prošla, nevidím důvod, aby tomu teď bylo nadále jinak.

Průmyslovému sektoru v Evropě nadále bude pomáhat slabší euro, ekonomika eurozóny na své poměry šlape dobře, začíná nám také růst inflace. I evropské trhy jsou poblíž svých letošních maxim a budou sledovat vývoj amerických trhů i politický vývoj v Evropě, především jak se povede Le Penové ve francouzských volbách. Po zkušenosti s brexitem a volbou Donalda Trumpa bych si nebyl tak jistý, že trhy nemůže překvapit a je odsouzena k porážce. Na to bych byl dost opatrný, řadě Francouzů naopak její rétorika bude logicky imponovat při problémech, s kterými se Francie potýká – hrozba terorismu, nepřizpůsobivá část obyvatel vyznávající jiné než původní evropské náboženství… A tato situace se zhoršuje, proto nelze vyloučit možné překvapení ve výsledcích Le Penové. Evropské akcie proto i nadále performují hůře, než je tomu u těch „za velkou louží“.

Co se přidržet domácího trhu?

A tak není od věci přidržet se trochu také domácího trhu, neboť vám odpadají problémy se zajištěním měny a najdete zde také společnosti, které fundamentálně nejsou drahé. Pozornost investorů se soustředila v poslední době na akcie Unipetrolu, kde se po zlepšeném hospodaření, dobrých podmínkách na trhu a kompenzací od pojišťoven za odstávky v roce 2016 zvedá přesvědčení trhu, že Unipetrol vyplatí za rok 2016 dividendu. Z mého pohledu je minimum 10 Kč na akcii jako přijatelná úroveň trhu, akceptovatelná v případě, že v průběhu tohoto měsíce management představí plán na dividendovou politiku. Vyšší dividenda by mohla znamenat posun kurzu akcie výrazněji nad 220 Kč, naopak cokoliv pod 10 Kč stlačí cenu dolů směrem k hranici 200 Kč – to by podle mého názoru opravdu přineslo zklamání a pocit, že se majoritní akcionář podělit s dalšími opravdu nechce. Nechme se překvapit, rozhodnutí se blíží.

Blíží se také rozhodné datum pro dividendu na akciích Monety. Je to již jen cca měsíc do možnosti účastnit se valné hromady a získat dividendu 9,80 Kč (brutto), přesto je akcie přibita na úrovních 85–86 Kč za dostatečné likvidity na obou stranách. Čekal bych posun minimálně k 95 Kč, nicméně tam někdo, kdo nabral od GE Money levněji během loňska, vybírá svůj profit – holt to člověk musí akceptovat, i když na této ceně mě to hlava úplně nebere. Proto postupně svoji pozici na tomto titulu před dividendou posiluji.

To u ČEZu bude ještě živo, management se vysoké dividendě brání zuby nehty. Objevují se opět debaty o dostavbě jaderných bloků, po pravdě, před volbami to nedává žádnou logiku, tahle vláda už o ničem nerozhodne. A tak je to jen takové plácání do vody, ale nervozitu to způsobovat může. Klíčové pro ČEZ bude, kam se vydají ceny elektřiny v Německu. Pokud dokážou v dalším období růst, bude to pro ČEZ pozitivní, a samozřejmě naopak. Také bude klíčové, zda ministr financí prosadí svoje požadavky na dividendu. Nevidím v tuto chvíli důvod, proč by se to nemělo Andreji Babišovi povést. Peníze v rozpočtu potřebuje a ČEZ je vyplatit prostě může. Ale je jasné, že výše dividendy bude klíčová pro nejbližší vývoj ceny akcií ČEZu.

Volání po korekci je trochu rouháním

Takže pro shrnutí, když se na to podíváme: akciové trhy jsou poměrně vysoko, ty americké sakra vysoko, čeká se na daňovou reformu prezidenta Trumpa – pokud budou její parametry agresivní ve formě snížení daní, ještě se kus nahoru podíváme. Ale oddalování zveřejnění a prosazení může v kombinaci s růstem úrokových sazeb přinést akciím korekci a na to musíme být připraveni. Proto jsem více než z 30 % v cashi, je nutné na to být připraven, ale nezastávám názor, že je třeba nyní jít short do amerických indexů, protože ty mohou ještě dostat impuls právě od zmiňované daňové reformy. Není to situace jednoduchá, ale rozhodně lepší, než jsme na tom byli na začátku loňského roku. Volání po korekci je vždy tak trochu rouháním. Člověk si ji může v duchu přát, ale pak když to přijde v realitě, moc radosti nikdy nepřinese, spíše naopak…

Zdroj: J&T Banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!