Kdo může za 3% růst GBP/USD? Trump nebo Mayová?

Kdo může za 3% růst GBP/USD? Trump nebo Mayová?

Včera posílila libra vůči dolaru a to o nebývalá tři procenta. Zřídka vídaný jednodenní pohyb přitom nezařídily centrální banky či makroekonomická data, ale politici.

Na jedné straně Atlantiku totiž vcelku realisticky mluvila o brexitu britská premiérka Mayová, přičemž na straně druhé se do dolaru pustil nastupující prezident Donald Trump. Rozbory toho, zda britskou premiérkou nastíněná podoba brexitu je schůdná (a tudíž pro libru snesitelná), či zda záměrem nastupující Trumpovy administrativy je torpédovat desetiletí budovanou “mantru” silného dolaru (který je dobré mít v devizových rezervách), se dnes budou objevovat na řadě míst, přičemž interpretace bude různá a závěry pro kurz libry či dolaru v řadě ohledů politicky podbarvené.

Včerejší pohyb na libře či dolaru představuje pro globální devizové trhy novou důležitou zkušenost v tom smyslu, že to může být politická reprezentace, resp. její rozhodnutí, které alespoň na čas převezme otěže trhu. Pomineme-li dluhovou krizi v eurozóně (a její negativní vliv na euro), tak jsme roky a desetiletí byli navyklí na to, že v případě kurzů velkých vyspělých ekonomik to byl úrokový diferenciál, resp. makroekonomické fundamenty a z nich odvozená politika centrálních bank, jež řídily devizové trhy.

Vliv rétoriky politické reprezentace, která se v důležitých hospodářských otázkách držela stranou, byl na trh s dolarem či librou zcela okrajový. Časy se však mění a je možné, že o volatilitu na devizových trzích se budou starat nejen centrální bankéři, ale možná spíše ministři financí či dokonce jejich prezidenti a premiéři.

EUR/USD: výrok nastupujícího prezidenta D. Trumpa, který v rozhovoru pro WSJ označil dolar jako příliš silný, poslal kurz eurodolaru nad hranici 1,07 a to přesto, že rétorika přicházející z Fedu zůstává relativně jestřábí. Dnes budou v centru pozornosti americká data (zejména prosincová inflace) a vystoupení několika centrálních bankéřů z Fedu – především pak Janet Yellenové v 21 hodin večer. Dolar by se tak mohl z verbální intervence D. Trumpa lehce oklepat. Raketové posílení ovšem zažila libra, když trh přivítal představení plánu britské premiérky Mayové pro brexit. Libře také krátkodobě může pomáhat vyšší než očekávaná inflace, která může Bank of England tlačit k neutrálnější (čti přísnější) měnové politice.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!