Kdy ECB ukončí program QE?

Kdy ECB ukončí program QE?

Navzdory pokračujícímu masívnímu tisku eur se ECB příliš nedaří s dosahováním jejího inflačního cíle. Dvouprocentní růst spotřebitelských cen zůstává stále v nedohlednu, nicméně to neznamená, že uvolněná měnová politika nepřináší nějaké to ovoce. Především si její velkorysost užívají zadlužené země, které díky ní mohou platit nízké úroky a v klidu se zadlužovat dál. Možná trochu nechtěným výsledkem této extrémně uvolněné politiky může být kromě zdeformovaných cen dluhopisů pro někoho i rychlý růst cen nemovitostí, do kterých se uchylují investoři hledající uložení svých peněz.

ECB si ovšem jde dál za svým oficiálním cílem – inflací, která se ne a ne utrhnout. A zřejmě ani dnešní inflační čísla z velkých evropských ekonomik v tomto směru ECB úplně nepotěší. Na pořadu dne je francouzská, španělská a především pak německá inflace, která nejspíše zamíří lehce dolů. A to dokonce navzdory rostoucím cenám potravin. Ani to máslo, které je v Německu aktuálně meziročně skoro o 60 % dražší, s inflací jak se zdá příliš nepohne a národní inflace setrvá blízko 1,5 %. Obdobně by měla skončit i červencová inflace ve Španělsku, zatímco ve Francii se inflace nejspíše udrží pod jedničkou. ECB si proto bude muset na inflaci ještě chvíli počkat, což jí na druhé straně dává dost času na rozjímání nad způsobem ukončení politiky kvantitativního uvolňování, které se stalo vítaným dopingem pro jižní křídlo eurozóny.

Z eurozóny se tedy dnes zprávy, které by jasně podpořily tradičně slabé jestřábí křídlo v ECB, nejspíše nedočkáme. Na brzký obrat asi nebude stačit ani čerstvě zveřejněný rychlejší francouzský ekonomický růst (+1,8 % v 2017Q2). Zvlášť když není vůbec jisté, jak dlouho vůbec vydrží. Uvidíme, zda dobrými zprávami trh zahltí alespoň americká ekonomika.

Odpoledne se totiž i v USA odkryjí první čísla o růstu HDP za druhý kvartál a očekávání jsou nastavena docela vysoko (anualizovaně +2,7 %). Náš nowcast alias Stopař je v tomto směru skeptičtější, avšak vzhledem k tradiční velké revizi předchozích dat spojené se zveřejněním čísla za druhý kvartál vlastně není nic nemožné.

EUR/USD: Kurz eurodolaru nakonec sestoupil zpět pod hladinu 1,17, což lze chápat tak, že prolomení důležité rezistence na úrovni 1,1715 ještě nebylo zcela potvrzeno. Dolaru konečně pomohla americká makro data – konkrétně zahraniční obchod a investice (durables). Oba indikátory všeobecně vylepšily pohled na výsledek dnes zveřejněného HDP za druhý kvartál. To byl případ i našeho Stopaře, který ukazuje na růst necelá dvě procenta, přičemž rizika vůči tomu jsou jednoznačně na straně rychlejšího růstu (viz graf: http://bit.ly/2u3tsbB ). Nicméně trh si odpoledne musí dát pozor, neboť celá řada amerického HDP bude revidována až do začátku roku 2014. Ještě předtím však přijdou na řadu důležitá data z eurozóny, která mohou potenciálně dostat eurodolar zpět nad 1,17. Konkrétně to mohou být relativně dobré výsledky HDP ve Francii a Španělsku (za 2. kvartál) a červencová inflační čísla z Německa. Kromě toho však dolaru může ublížit i noční kolaps republikánského pokusu o revizi Obamacare v americkém Senátu.

ROPA: Poslední kolo slovních intervencí producentů ropy v čele se Saúdy v kombinaci s vcelku razantním poklesem zásob ropy v USA zjevně zabralo, neb se cena ropy Brent včera podívala i nad 51 USD/barel a od začátku týdne vzrostla asi o 3 dolary. Otázkou samozřejmě zůstává, zda Saúdská Arábie dostojí svým posledním prohlášením a skutečně v srpnu omezí své vývozy ropy. Pokud ano, tak by to mimo jiné mělo být vidět právě i na amerických statistikách, neboť pro USA Saúdi stále představují významného dodavatele ropy (v dubnu například cca 1 mb/d).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!