Kofola zveřejnila hospodářské výsledky

Kofola zveřejnila hospodářské výsledky

 

Přehled událostí na akciovém trhu

  • Kofola v prvním kvartále v čisté ztrátě kvůli pokračujícímu poklesu tržeb v Polsku.
  • O osudu OKD by se mělo rozhodnout během dneška.
  • Západoevropské akcie by měly dnešek zahájit mírným růstem.
  • Dnešní makroekonomický kalendář je velmi chudý. Zveřejněny budou pouze pro trhy nezajímavé ceny průmyslových výrobců za eurozónu.
  • Výsledky hospodaření v USA zveřejní například Halliburton, Pfizer, v Evropě reportuje Commerzbank, HSBC nebo BNP Paribas.
  • Société Générale snížila doporučení pro italskou ropnou společnost ENI na držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americkým akciím se v průběhu první květnové seance dařilo. Index S&P 500 si za podpory všech sektorů připsal 0,8 %. Dařilo se především prodejcům spotřebního zboží a finančním titulům. Obchodní aktivita ale byla lehce podprůměrná, když zobchodovaný objem byl o zhruba 10 % nižší, než činí průměr za poslední tři měsíce.

Obchodování na asijských trzích nemá jasný trend. Akcie v Hong Kongu, které odevzdávají více jak jedno procento, negativně ovlivnily údaje o čínském předstihovém indexu z průmyslového sektoru, na druhou stranu zisky přes dvě procenta si odnáší australská burza, která poztivně reagovala na snížení úrokových sazeb centrální bankou na historické minimum.

Kofola

Nápojářská společnost včera po ukončení obchodování zveřejnila výsledky hospodaření za první kvartál letošního roku. Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 17 % na 1,47 mld. CZK, což bylo způsobeno především novými značkami Radenska a Rauch. EBITDA se zvýšila o 6,4 % a dosáhla 153,8 mil. CZK. Provozní  zisk však spadl o 18,6 %, když společnost uvedla, že se na tomto vývoji podepsal pokles tržeb v Polsku, který je způsoben změnou kurzu směrem k vlastním značkám. Důvodem jsou však i zaúčtované náklady spojené s akvizicí značky Radenska, o kterých nebylo v loňském prvním kvartále účtováno. Kofola hospodařila se ztrátou 20,6 mil. CZK oproti zisku 21,5 mil. v loňském prvním čtvrtletí.

Pozitivně lze vnímat vývoj značek Radenska a Rauch, naproti tomu situace v Polsku se prozatím příliš optimisticky nevyvíjí, přestože problémy v této zemi jsou již dlouhodobějšího charakteru. I z tohoto důvodu tak pokles provozního zisku a čistá ztráta působí negativně, což by se mohlo odrazit i na poklesu ceny akcií.

NWR

Dnes by mělo padnout rozhodnutí o tom, zda OKD půjde do insolvence či nikoliv. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek opakovaně odmítl, že cenový požadavek majoritního vlastníka dolů AHG je nepřijatelný, a nechal se slyšet, že buď požadovanou cenu sníží, nebo firma poputuje do insolvence. Mluvčí AHG Roman Pařík uvedl, že od vlády společnost nedostala žádnou oficiální nabídku.

MIROSLAV FRAYER
Equity Analyst
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!