Komodity: investiční výhled pro rok 2016

Komodity: investiční výhled pro rok 2016

Jak se budou letos vyvíjet ceny komodity? Čeká je další růst nebo se dočkáme obratu trendu? Nabízíme vám výhled pro ropu, zlato, stříbro, platinu, palladium a měď pro rok 2016.

Posilující dolar a klesající světová poptávka po komoditách vedena pomalejším ekonomickým růstem Číny, největšího světového spotřebitele komodit, sehrály letos důležitou roli u propadu cen komodit. Hlavní otázkou pro nadcházející rok je, zda bude klesající trend komodit pokračovat a když ano, o kolik se mohou ceny komodit ještě více smrštit. Většina komodit se obchoduje u klíčových „supportních úrovní“, s tím jak se index dolaru obchoduje poblíž psychologické hodnoty 100.

Dlouhodobý stav indexu amerického dolaru ukazuje změnu sentimentu, kdy trh v loňském roce dokázal prorazit dlouhodobý trojúhelník, jež svazoval trh po finanční krizi a brzdil počátek býčího trendu, který nabral na otáčkách v druhé polovině roku 2014. V posledních měsících je však na trhu vidět nerozhodnost, kterou ohraničuje černý obdélník. Z technického pohledu se dolar opírá o silné nákupní pásmo 93,80 – 91,80. K dalšímu růstu je však zapotřebí nejprve eliminovat rezistenci na hladině 102,50, pak bude moci dolar opět svobodně dýchat.

Ve hře je jako vždy i možnost, že americký dolar tuto významní rezistenční hodnotu neprorazí, což by nastalo v případě, kdyby se Fed rozhodl snížit tempo zvyšování úrokových sazeb. Aktuální tržní očekávání kalkulují s 1 procentním nárůstem sazeb v USA v letošním roce, tedy počítají, že Fed zvedne základní úrokovou sazbu 4krát o 25 bazických bodů. Bude-li americká centrální banka v příštím roce pokračovat v utahování měnové politiky tímto tempem, můžeme očekávat testování hodnoty 109,48, případně až 120, což by bylo pro komodity a inflaci zdrcující.

 Graf: Index indexu amerického dolaru

usdx

MĚĎ

Měď se drží v dlouhodobém klesajícím trendovém kanálu. V posledních týdnech se trh dostal až do blízkosti zásadní hladiny 2,00, která by mohla alespoň dočasně zmírnit chuť prodávat. Z dlouhodobé perspektivy musíme počítat s klesající poptávkou po mědi za strany Číny, největšího odběratele, kvůli pomalejšímu růstu tamní ekonomiky. Negativní signál přichází i od klouzavých průměrů, které vytvářejí formaci „death cross“.

Čína a silný dolar se pravděpodobně postarají o to, aby se měď v průběhu příští roku podívala pod hodnotu 2, případně až ke kulatému číslu 1,50, které představuje cenová minima z roku 2008. Čína se podílí až 45 procenty na světové poptávce po mědi. Měď by mohla dosáhnout minim z roku 2008 stejně jako se to již podařilo ropě.

Čínskému indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby se podařilo loni podívat nad hodnotu 50, která odděluje expanzi od recese, jenom jednou. Tyto výsledky signalizují zpomalování sektoru výroby pro nadcházející pololetí, což je negativním indikátorem pro cenu mědi i ostatní průmyslové komodity. Výroba se podílí více než 40 procenty na čínském HDP.

Graf: Index PMI z výroby – Čína

pmi

Graf: Měsíční graf mědi

med_11_1_2016

ROPA

Podobný scénář jako u mědi lze vidět na americké ropě WTI. Avšak ropa se již jako první komodita podívala k minimům z roku 2008 do zóny 35 -33 USD za barel. Ten nejčernější scénář povede ropu až k hodnotě 25 USD za barel. Zatímco u mědi čekáme na potvrzení formace „death cross“, u ropy už 55měsíční průměr protnul 100měsíční shora dolů, což podporuje naše očekávání, že pokles ceny ropy bude v příštím roce pokračovat. I kdyby se sdružení OPEC rozhodlo snížit denní objem těžby, což by vedlo k dočasnému posílení ceny ropy, jakmile by se cena ropy zvedla, otevřou se v USA nové vrty a ropy bude opět dostatek. V prvním kvartále na trh vstoupí rovněž Írán.

Graf: měsíční graf americké ropy WTI

ropa_11_1_2016

STŘÍBRO

U stříbra stejně jako u zlata lze na rozdíl od jiných komodit vidět pozitivní technické signály v podobě stáčejícího se MACD oscilátoru. Nicméně nejedná se o klasickou divergenci a stříbro stále zůstává pod modrou u trendovou linií. I zde sledujeme tvořící se medvědí signál „death cross“, tedy sledujeme, zda 55měsíční průměr protne 100měsíční směrem dolů.

Graf: měsíční graf stříbra

stribro 2016

ZLATO

Na zlatě podobně jako na stříbře vidět pozitivní signál v podobě klesajícího klínu. Nicméně cena zlata se propadla pod Fibonacciho hodnotu 50 a klín by ji měl dovést k psychologické hodnotě 1 000 USD za unci. Od prvních dvou kvartálu lze očekávat setrvání v klínové formaci. Významná cenová podpora, která by neměla být překonána, leží na úrovni 200měsíčního průměru a Fibonacciho hodnoty 78,60. Zde by zlato mohlo najít svoje definitivní cenové dno.

Graf: měsíční graf zlata

zlato2016

 

Plyn sehraje souboj s klíčovou hodnotou 2 USD, která buď poslouží jako podpora a pomůže vytvořit formaci dvojitého dna, nebo bude proražena a cena plynu se propadne na historická minima.

Graf: Měsíční graf plynu

plyn2016

PALLADIUM

Palladium se v úvodu roku 2016 propadlo pod rostoucí trendovou linii a hodnotu podpory 528,70 USD. Tímto se mu otevírá prostor pro další pokles s prvním cílem 445,02 USD – hodnota shodná s Fibonacciho úrovní 61,80. Kdyby ji zdolal, pak ho čekají až minima z roku 2009 a Fibonacciho úroveň 78,60. Takovýto pokles v případě dalšího posilování USD není vyloučen.

Graf: Měsíční graf palladia

palladium2016

PLATINA

Graf platiny nápaditě připomíná graf ropy. Zde rovněž 55měsíční průměr protnul 100měsíční shora dolů a cena platiny se propadla pod rostoucí trendovou linii. Aktuálně se nabízí test minim z roku 2008, a tedy potenciální pokles o 100 USD.

Graf: Měsíční graf platiny

platina2016

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!