Komodity v roce 2016: Mohou spadnout ještě níže?

Komodity v roce 2016: Mohou spadnout ještě níže?

Posilující dolar a klesající světová poptávka po komoditách vedena pomalejším ekonomickým růstem Číny, největšího světového spotřebitele komodit, sehrály letos důležitou roli u propadu cen komodit. Hlavní otázkou pro nadcházející rok je, zda bude klesající trend komodit pokračovat a když ano, o kolik se mohou ceny komodit ještě více smrštit. Většina komodit se obchoduje u klíčových úrovní podpory, s tím jak se index dolaru obchoduje poblíž psychologické hodnoty 100.

Dlouhodobý stav indexu amerického dolaru ukazuje změnu sentimentu, kdy trh v loňském roce dokázal prorazit dlouhodobý trojúhelník, jež ho svazoval po finanční krizi a brzdil počátek býčího trendu, který nabral na rýchlosti v druhé polovině roku 2014. V posledních měsících je však na trhu vidět nerozhodnost, kterou ohraničuje černý obdélník. Z technického pohledu se dolar opírá o silné nákupní pásmo 93,80 – 91,80. K dalšímu růstu je však zapotřebí nejprve eliminovat rezistenci na hladině 102,50, pak bude moci dolar opět svobodně dýchat.

Nicméně musíme si počkat, zdali tato významná událost nastane již letos (prosincové zvýšení sazeb v USA), nebo až v příštím roce. Ve hře je jako vždy i možnost, že americký dolar tuto významní rezistenční hodnotu neprorazí, což by nastalo v případě, kdyby se Fed rozhodl v prosinci počkat s růstem sazeb. Bude-li americká centrální banka v příštím roce pokračovat s rétorikou vyšších sazeb, můžeme očekávat testování hodnoty 109,48, případně až 120, což by bylo pro komodity a inflaci zdrcující.

Graf: Index amerického dolaru

USDX_8_12_2015

Měď:

Měď se drží v dlouhodobém klesajícím trendovém kanálu. V posledních týdnech se trh dostal až do blízkosti zásadní hladiny 2,00, která by mohla alespoň dočasně zmírnit chuť prodávat. Tomu by nasvědčoval i stav na stochastickém oscilátoru, kde vidíme divergenci. Nástup korekce v prvním kvartále, by tak mohl sloužit jako ulevení medvědům před dalším prodejem. Z dlouhodobé perspektivy musíme počítat s klesající poptávkou po mědi za strany Číny, kvůli pomalejšímu růstu tamní ekonomiky.

Čína a silný dolar se pravděpodobně postarají o to, aby se měď v průběhu příští roku podívala pod hodnotu 2, případně až ke kulatému číslu 1,50, které představuje cenová minima z roku 2008. Čína se podílí až 45 procenty na světové poptávce po mědi. Měď by mohla dosáhnout minim z roku 2008 stejně jako ropa. Signál pro další pokles ceny mědi by mohl přijít od klouzavých průměrů. 55měsíční průměr se připravuje na protnutí 100měsíčního, čímž se tvoří negativní formace tzv. „death cross“.

Čínskému indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby se podařilo letos podívat nad hodnotu 50, která odděluje expanzi od recese, jenom jednou. Tyto výsledky signalizují zpomalování sektoru výroby pro nadcházející pololetí, což je negativním indikátorem pro cenu mědi i ostatní průmyslové komodity.

Graf: Index PMI z výroby – Čína

PMI_Cina

Graf: Týdenní graf mědi

med__W

Graf: Měsíční graf mědi

med_M

ROPA

Podobný scénář jako u mědi lze vidět na americké ropě WTI. Avšak ropa již prorazila rostoucí trendovou linii, čímž si otevírá prostor k minimům z roku 2008 (podobný vývoj čekáme u mědi). U ropy je silná podpora hodnota 40 USD za barel, s jejím prolomením se otevře prostor pro test zóny 35  -33 USD za barel. Ten nejčernější scénář povede ropu až k hodnotě 25 USD za barel. Zatímco u mědi čekáme na potvrzení formace „death cross“, u ropy už 55měsíční průměr protnul 100měsíční shora dolů, což podporuje naše očekávání, že pokles ceny ropy bude v příštím roce pokračovat. I kdyby se sdružení OPEC rozhodlo snížit denní objem těžby, což by vedlo k dočasnému posílení ceny ropy, jakmile by se cena ropy zvedla, otevřou se v USA nové vrty a ropy bude opět dostatek.

Graf: Měsíční graf ropy WTI

ropa_W

Zajímá vás, co čeká v příštím roce zlato, stříbro a plyn? Jsou u nich vidět náznaky posílení? Zadejte svůj email a my vám pošleme kompletní analýzu. Dejte nám LIKE na FB a buďte vždy informování o našich dalších analýzách trhu a výhledech pro rok 2016.

Prosím pošlete mi kompletní analýzu komodit pro příští rok na email:

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!