Koruna nereagovala na horší data z českého průmyslu

Koruna nereagovala na horší data z českého průmyslu

Poté, co si trhy přebraly výsledky bankovních stres-testů, přišla v pondělí na řadu nová měkká data a to jak v Evropě a Asii, tak v USA. Po překvapivě dobrém výsledku indexu nákupních manažerů (PMI) v Číně, který se opět vrátil nad hranici 50 bodů a překonal i odhady trhů, přišly na řadu podrobnější údaje o PMI v zemích EU. Celkově tyto údaje většinou předčily očekávání trhů (eurozóna, Německo, Francie), na druhé straně ovšem byly červencové údaje horší než ty červnové.

Do jisté míry to můžeme svést na nervozitu po britském referendu, které znejistilo pozici Velké Británie na společném evropském trhu, a tak reprezentativnější budou až údaje za srpen. Přesto i v rámci PMI můžeme najít určitá nadějná pozitiva, například v podobě růstu nových i exportních zakázek. Zatímco tedy PMI za eurozónu předčily očekávání, český index silně zklamal, když se po více než třech letech dostal pod hranici 50, což znamená, že firmy jsou do dalších měsíců naladěny velmi pesimisticky. A mohou za to především slabé zakázky. Otázkou, na kterou se v podstatě nedá zatím jen tak lehce odpovědět, je, zda je to výkyv nebo jde o začátek nového trendu. Že průmysl zpomaluje, není až takovou novinkou, to ostatně potvrzují už data za předchozí měsíce. O tom, že by mělo dojít k výraznějšímu poklesu, ovšem zatím nevypovídají. Že růst není nekonečný, není sporu, ale stále se zdá jako pravděpodobnější zpomalování trendu, než jeho rychlý obrat směrem dolů, zvlášť když našemu největšímu obchodnímu partnerovi se daří.

V mírné zklamání vyústilo také zveřejnění měkkých dat z průmyslu na druhé straně Atlantiku. Červencový index podnikatelské nálady ISM v USA ustoupil z jednoho a půlletých maxim o něco více, než jsme my i trh očekávali. I přesto však jeho hodnota na úrovni 52,6 bodu představuje druhý nejlepší výsledek za posledních 13 měsíců. Regionální indexy PMI, jež byly zveřejněny v průběhu měsíce, ukazují, že horší nálada se i nadále týká zejména oblastí s velkým podílem ropného průmyslu (středozápad USA a Texas).

Povzbudivý je tak v případě ISM především fakt, že velmi pozitivně se i nadále vyvíjí dílčí ukazatel nových objednávek. Na druhou stranu, subindex zaměstnanosti se dostal opět pod úroveň 50 bodů, což není vzhledem k blížícím se datům z trhu práce úplně povzbudivé. I přesto se však domníváme, že červenec se na trhu práce nesl ve znamení dobrých výsledků.

Koruna se zlotým včera víceméně ignorovaly velmi slabé výsledky podnikatelských nálad (český index PMI z průmyslu se dostal dokonce pod hranici 50 bodů). Celkově bylo včerejší obchodování klidné. Dnešní kalendář je v regionu takřka prázdný (s výjimkou revize maďarské obchodní bilance za květen). Alespoň trochu zajímavou událostí tak bude jen zveřejnění indexu cen výrobců v eurozóně, které je indikátorem pro vývoj cenových tlaků v regionu. Index sice díky cenám ropy vzroste, ale stále zůstane hluboko v záporu. Jeho vliv by tak měl nakonec být jen malý.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!