Koruna otestovala 26,00, euro 1,1650

Koruna otestovala 26,00, euro 1,1650

Česká koruna včera opět testovala psychologickou bariéru 26,00 EUR/CZK, ale zatím zůstává nad ní. Zasedání ECB podle nás nesehrálo na trhu výraznější roli, i když v jeho světle a na vlně silnější koruny lehce poklesly sázky na růst sazeb v srpnu a v září – krátké FRA kontrakty poklesly o 2 až 3 bps. S blížícím se srpnovým zasedáním ČNB však koruna pravděpodobně zůstane na pozitivní vlně a může se dál pokoušet útočit na 26,00 EUR/CZK. S výraznější defenzivou počítáme ve chvíli, kdy se kvůli blížícímu konci QE v eurozóně citelněji zhorší nálada na globálních trzích.

Mario Draghi se včera snažil nabádat k trpělivosti a nedat euru moc důvodů k dalším ziskům. Zatímco německé výnosy skutečně po jeho slovech zastavily růst, euro pokračuje ve vítězném tažení a včera vyskočilo na nejsilnější úrovně za poslední dva roky (1,165 EUR/USD). Proč?

Vtip je v tom, že Draghi na jedné straně zdůrazňoval, že není spokojen s inflací, a i proto zatím ECB nepracuje na strategii ústupu z QE. Na druhé straně otevřeně přiznal, že růst je výborný a v současné chvíli “nezbývá než čekat”, až se inflace dostaví. Proč se zatím inflace nedostavuje a setrvale zůstává za očekáváním? ECB věří, že hlavní důvody jsou “cyklické”. Eurozóna má za sebou vleklou dvojitou recesi a finanční krizi, ze které se logicky od konce roku 2013 “sbírala” jen velice pomalu. To se ale v tuto chvíli mění a zdá se, že v roce 2017 pojede euro-klub na plný plyn (odhadujeme růst nad 2 %). Postupně by se tak skutečně mohly především v místech s nejnižší nezaměstnaností (Německo) dostavit mzdově-inflační tlaky. To odráží pozici Maria Draghiho, který věří, že v tuto chvíli stačí na inflaci pouze čekat… Nízké inflační tlaky však nemusí být nutně pouze následkem předešlé dlouhé recese.

Mzdově inflační spirála může být zaseknutá i kvůli tomu, že se trvale rozbil vztah mezi nezaměstnaností a inflací – tzv. Phillipsova křivka. Podle posledních analýz BIS (http://www.bis.org/publ/arpdf/ar2017e4.htm) nefunguje tento tradiční vztah zejména proto, že dlouhodobě klesá vyjednávací síla zaměstnanců na pracovních trzích. Na vině je rostoucí globální konkurence daná zapojením levné pracovní síly z asijských zemí do globálních výrobních procesů a také pokračující automatizace a robotizace výroby. Navíc, nejenže nízká nezaměstnanost netlačí na rychlejší růst mezd, ale ty – pokud výjimečně i překonají růst produktivity práce – nakonec nevedou k nárůstu cen na trzích… Tady sehrává svojí roli zase vyšší globální konkurence v podnikovém sektoru. Ta ne vždy dovolí, aby se nakonec rychlejší mzdy odrazily v cenách.

Uvidíme tedy, jestli Draghiho “vyčkávací strategie” přinese inflační ovoce. I kdybychom ale neviděli vyšší inflaci, tak podle nás ECB na podzim představí strategii ústupu. Jednoduše proto, že kombinace rychlého růstu a záporných sazeb je nebezpečná pro finanční stabilitu a mohla by do budoucna zadělat na novou finanční krizi…

Cena ropy Brent se včera během dne nakrátko podívala nad 50 USD/barel, ale moc dlouho nad touto hranicí nevydržela. Nyní se pozornost soustředí na příští pondělí, kdy v Petrohradě proběhne schůzka zástupců zemí OPECu a Ruska, jež monitoruje situaci na trhu s ropou. Setkání se mohou zúčastnit i zástupci z Libye a Nigérie. Dnes kromě toho přitáhnou pozornost i data o aktivitě těžařů v USA.

Zdroj: analytický tým ČSOB

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!