Koruna reaguje na výroky guvernéra ČNB Rusnoka

Koruna reaguje na výroky guvernéra ČNB Rusnoka

Roční korunový forward dále posiluje

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny. Ten posílil až k hladině 26,65 CZK/EUR, což je za poslední dobu nejsilnější hodnota. Projevuje se tak přesvědčení investorů, že konec kurzového závazku se blíží. Forwardový kurz k silnějším hodnotám posouvají jak spekulanti sázející na posílení kuru koruny po exitu, tak domácí exportéři, kteří se proti případnému skokovému posílení zajišťují.

Očekávání investorů se včera snažil mírnit guvernér Rusnok ve svém rozhovoru pro E15. Zmínil, že ke konci kurzového závazku může dojít klidně až v roce 2018, pokud prognóza nebude ukazovat udržitelné dosahování inflačního cíle. Podrobnosti o způsobu ukončení závazku banka sdělovat nebude. Nicméně ČNB podle Rusnoka může na trhu zasahovat i po konci kurzového závazku. Bude tak činit v případě nadměrné volatility kurzu.

Dnešní komentáře šéfa ČNB Rusnoka pro E15 žádné zásadní novinky nepřinesly (podobně jako i komentáře od viceguvernérů v posledních dnech). Rusnok potvrdil, že podmínkou opuštění režimu kurzového závazku je udržitelné plnění inflačního cíle i to, že v současnosti lze jeho dosažení očekávat asi v polovině příštího roku (na příštím zasedání 3. listopadu bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu). Koruna mezitím zůstává na spotovém trhu přilepena k intervenční hranici. Korunové forwardy však včera znovu solidně posilovaly. Dnes bude nejsledovanější událostí v regionu patrně zveřejnění zápisu z posledního jednání polské centrální banky (NBP). V minulých zápisech se sice objevovalo volání po nižších sazbách, nicméně ta prozatím vyznívají jalově. Změnu oficiálních sazeb v Polsku ani nadále neočekáváme.

Zdroj: Komerční banka a ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!