Koruna se podívala zpět nad hladinu 27 korun za euro

Koruna se podívala zpět nad hladinu 27 korun za euro

Nervozita ohledně francouzských voleb se výrazně projevila na kurzu koruny, který se vrátil zpět nad hladinu 27 korun za euro. Nejistota by se měla projevit také na předstihových indikátorech PMI z eurozóny. Očekáváme jejich zhoršení již ve dnes zveřejněných údajích za duben.

Předstihové indikátory se začínají zhoršovat

Podle odhadu ekonomů SG by se velmi silné hodnoty, které od začátku letošního roku vykazují statistiky PMI v zemích eurozóny, měly začít snižovat. První korekci podle našeho odhadu zaznamenáme již ve dnes zveřejněných statistikách za duben. I tak by ale dubnová čísla ukazovala na růst v HDP v eurozóně ve výši 0,7-0,8 % q/q PMI. To je podle nás příliš optimistické a růst ekonomiky eurozóny bude nakonec pomalejší.

Prodeje stávajících nemovitostí ve Spojených státech v březnu podle odhadu ekonomů SG vyskočily a smazaly tak svůj únorový pokles. Za jejich dobrým výsledkem podle nás stojí teplé počasí v únoru, kdy byla většina těchto prodejů zahájena.

Euro posiluje i přes nervozitu kvůli francouzským volbám

Při absenci významnější ekonomických dat mělo euro včera tendenci posilovat. Z ranních kotací okolo 1,071 USD/EUR se kurz nejobchodovanějšího měnového páru v průběhu dne vyšplhal na 1,078 USD/EUR. V americké seanci však euro své zisky v podstatě úplně odepsalo a dnes ráno se jeho kurz proti dolaru vrátil na 1,072 USD/EUR.

Středoevropský region dnes data nenabídne

Dnešní kalendář nenabízí žádné nové statistiky ze středoevropského regionu. Zveřejněn ale bude záznam posledního jednání polské centrální banky. Tamní inflace sice v posledních měsících vyskočila, nicméně růst její jádrové složky zůstává nadále spíše utlumený. Z tohoto důvodu neočekáváme, že by polská centrální banka měla v letošním roce zvyšovat sazby.

Kurz koruny zpátky nad hladinou 27 korun za euro

Kurz domácí měny se v průběhu včerejšího obchodování vyšplhal zpět nad hladinu 27 CZK/EUR. V jednu chvíli dosáhnul dokonce úrovně 27,03 CZK/EUR. Od tohoto bodu se však odrazil a dále neposiloval. Ve večerních hodinách se koruna vrátila na 26,90 CZK/EUR, kde dnes své obchodování otevře. Hladina 27 nyní představuje silnou hranici odporu. Za oslabováním koruny stojí pravděpodobně kombinace několika faktorů. Nejdůležitějším je zavírání pozic spekulantů, kterým chybí protistrana, která by byla ochotna eura prodat. K tomu se přidávají blížící se francouzské prezidentské volby, které zvyšují nervozitu na trzích. To se projevuje právě v přivírání pozic spekulantů, kteří mají nakoupenou českou korunu. Koruně pravděpodobně také nepomohla včerejší statistika výrobních cen, která ukázala na nižší inflaci průmyslových cen, než jakou předpokládal tržní konsenzus.

Zdroj: Komerční banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!