Kurz eurodolaru osciluje okolo 1,11, cenu ropy trápí vysoké zásoby

Kurz eurodolaru osciluje okolo 1,11, cenu ropy trápí vysoké zásoby

Kurz eurodolaru osciluje okolo hranice 1,11, přičemž vyčkává na výraznější signály. Ty zatím nepřicházejí ani z Fedu. Jeho Béžová kniha potvrdila opatrný pohled na americkou ekonomiku a série vystoupení tří členů vedení americké centrální banky sice vyzněla mírně jestřábím způsobem, avšak šlo spíše o méně důležité figury z Fedu. I dnes budou rétorická cvičení z Fedu pokračovat, přičemž se přidají i data (výrobní inflace a týdenní statistiky z trhu práce). Rizika pro eurodolar i s ohledem na ostře sledované zasedání Bank of England jsou namířena směrem dolů.

Výnosy vládních dluhopisů šly spíše lehce dolů

S výjimkou bundů šly výnosy vládních dluhopisů včera spíše lehce dolů. Béžová kniha Fedu potvrdila mírný růst ekonomiky s tím, že inflační tlaky se neobjevují. Zatímco v USA zůstávají tržní inflační očekávání stabilní, tak v EMU pozorujeme jejich setrvalý pokles. Dnes bude ve středu pozornosti zasedání Bank of England. Pokud by se banka rozhodla ke snížení sazeb (názory analytiků jsou v tomto bodě dost nejednoznačné), tak by to pro dluhopisy byla dobrá zpráva.

Cenu ropy trápí vysoké zásoby produktů

Cena ropy Brent se včera propadla o bezmála 5 %. Důvodem byla data o zásobách ropy v USA. Ta sice na rozdíl od čísel API odhalila jejich pokles v minulém týdnu, ale zároveň dle EIA rostly zásoby produktů (diesel a spol. dokonce nejvíce od ledna). Vzhledem k tomu, že právě zásoby produktů trh nyní velmi bedlivě sleduje, tak se cena ropy odpoledne výrazně propadla. Již dopoledne náladě moc neprospěla měsíční zpráva z trhu s ropou od IEA, která varovala před přetrvávajícím přebytkem ropy na trhu a naznačovala existenci (negativních) rizik pro krátkodobý horizont. To je i v souladu s naším pohledem. Nízké marže rafinerií (globálně) by se měly projevit omezenou poptávkou po ropě, což by ve výsledku mělo v následujících týdnech dále tlačit na pokles její ceny.

Wall Street zakončila téměř beze změny

Americké akciové trhy zakončily obchodování bez výraznějších změn v blízkosti úterního závěru a zůstávají na úrovni svých historických maxim. Index Dow Jones tak zakončil stejně jako S&P 500 téměř beze změny, zatímco technologický Nasdaq odepsal 0,3 %. Po nižším poklesu u ropy a růstu zásob u benzínu se dostal pod tlak energetický sektor, který oslabil téměř o procento.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!