Letadla podpoří americkou ekonomiku, německý index IFO po brexitu stoupne

Letadla podpoří americkou ekonomiku, německý index IFO po brexitu stoupne

Letadla podpoří americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

Díky zvýšení zakázek Boeingu se dnes dočkáme vzestupu amerických objednávek dlouhodobé spotřeby. Nicméně po očištění o tento faktor bude růstová dynamika minimální a stejně tak důvod pro silnější dolar. Naopak německý Ifo index by mohl společné evropské měně vytvořit podporu. Výsledek by měl být konzistentní s pokračujícím dynamickým růstem německé ekonomiky. Špatně by neměl dopadnout ani obdobný ukazatel z Francie. Regionální ekonomický kalendář dnes nic zajímavého nepřinese.

Ifo potvrdí, že růstové momentum německé ekonomiky se udrží i ve třetím čtvrtletí

Společné evropské měně se včera vůči dolaru příliš nedařilo. Zatímco v průběhu asijské seance se kurz nacházel ještě nad 1,130 USD/EUR, na přelomu evropského a amerického obchodování již byla atakována hladina 1,125 EUR/USD. Nicméně níže se kurz nedostal a dnes ráno se pohyboval kolem 1,127 USD/EUR

Euro ztrácelo navzdory tomu, že zveřejněná struktura německého HDP za Q2 16 nezklamala. Německou ekonomiky totiž v tomto kvartále táhly čisté exporty. Nicméně je třeba podotknout, že tento stav zřejmě příliš dlouho nevydrží, není důvod, aby domácí poptávka zaostávala. Historicky nejvyšší zaměstnanost a rostoucí mzdy jsou příslibem pro růst spotřebitelské poptávky v Německu.

Za odpoledním zastavením trendu zhodnocujícího dolaru pak stála zveřejněná americká data. Jednak publikovaný index cen nemovitostí za Q2 16 ukázal na zpomalení cenového růstu, jednak byl zaznamenán nečekaně hluboký propad v červencových prodejích stávajících domů. Důvody očekávat dřívější růst dolarových sazeb tak včerejší data nepřinesla.

Dnešní ekonomický kalendář je poměrně bohatý. Evropská data by zklamat neměla a mohla by tak společnou evropskou měnu podpořit. Dočkáme se finálního HDP za Q2 16 z další velké země, tentokráte ze Španělska. Očekáváme, že bude potvrzen předběžný odhad, který ukázal na mezičtvrtletní růst o silných 0,7 %, což znamenalo pouze minimální zpomalení po 0,8 % zaznamenaných v prvním čtvrtletí tohoto roku. Z hlediska struktury by tahounem měla být spotřeba domácností, v opačném gardu by měla působit investiční aktivita a čisté exporty.

Po včerejším potvrzení více než solidní růstové dynamiky německého HDP za Q2 16 se dnes dočkáme z Německa Ifo indexu podnikatelského klimatu za srpen. V červenci došlo kvůli výsledku britského referenda k mírnému oslabení tohoto ukazatele, pro srpen předpokládáme naopak mírné zlepšení, a to v obou složkách (hodnocení současných podmínek a očekávaného vývoje). Z dlouhodobého pohledu se index stále nachází v blízkosti historických maxim (jedna směrodatná odchylka nad dlouhodobým průměrem), což nám pro Q3 16 indikuje růst německého reálného HDP kolem 0,7 % q/q.

Ukazatel podnikatelské důvěry v podobě indexu INSEE dnes bude zveřejněn i ve Francii. I tady se námi očekávaná srpnová hodnota 102 bodů nachází nad dlouhodobým průměrem ve výši 100 a naznačuje růst francouzské ekonomiky v Q3 16 mezičtvertletně o téměř 0,5 %.

Ze Spojených států se dnes jako každý čtvrtek dočkáme statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za předchozí týden. Ta by měla potvrdit přetrvávající silný trh práce v USA. Větší pozornost investorů bude ale zřejmě směřovat k předběžným údajům objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za červenec. Oproti červnu se očekává silný vzestup; kolegové z SG předpokládají +2,7 % m/m, tržní konsensus dokonce +3,5 % m/m. Nicméně za takto vysokým číslem budou zřejmě stát objemné objednávky letadel, jak vyplývá ze zpráv z Boeingu. Po očištění o sektor dopravy očekáváme pouze nepatrný vzestup o 0,1 % m/m; trh čeká +0,3 % m/m.

Koruna zůstane přilepená k hladině kurzového závazku

Ani včerejší den nic nezměnil na tom, že se kurz české měny drží v samé blízkosti úrovně kurzového závazku, když se na mezibankovním trhu obchoduje těsně nad hladinou 27,02 CZK/EUR. Publikovaný konjunkturální průzkum ČSÚ za srpen totiž rozhodně nezklamal, ba naopak. Zdá se, že se i české domácnosti oklepaly z výsledku britského referenda. Obavy s tím spojené se na náladě českých domácností projevily negativně. Důvěra tuzemských spotřebitelů se postupně snižovala v průběhu celého prvního pololetí a v červenci spadla na nejnižší hodnotu od října 2014. Srpnový konjunkturální průzkum ale přinesl zlepšení situace a první vzestup české spotřebitelské důvěry v letošním roce. Oproti červenci se české domácnosti v srpnu tolik neobávaly zhoršení celkové ekonomické situace v ročním horizontu. Snížily se jak jejich obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, tak z růstu cen. Zlepšení zaznamenala i druhá složka konjunkturálního průzkumu – podnikatelská důvěra, a to v průmyslu, stavebnictví i obchodě.

Na současném charakteru kurzového vývoje středoevropských měn se dnes nic nezmění. Ekonomický kalendář je v podstatě prázdný. Jedinou událostí je publikace zápisu z posledního jednání polské centrální banky. Na něm ale ke změně v nastavení měnových podmínek nedošlo. A ani interní diskuse pravděpodobně nic nového nepřinesla. Volatilita na polském zlotém by tak měla zůstat utlumená. Stejně jako koruna, která zůstane přilepená k úrovni kurzového závazku.
Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!