Libye zvýšila vývoz ropy

Libye zvýšila vývoz ropy

Cena ropy Brent dnes ráno mírně roste, ačkoliv zásoby ropy v USA se v minulém týdnu nečekaně zvýšily (pomohly vyšší dovozy a zásoby produktů naopak klesaly) a Libye zvýšila svůj vývoz ropy (poprvé od roku 2014 vyvezla ropu z terminálu Es Sider). Zásadním tématem nicméně zůstává to, zda se bude dodržovat producentská dohoda z listopadu/prosince 2016, která v současnosti volatilitu cen omezuje.
Wall Street si vzala pauzu na vydechnutí

Analytické odhady pro index S&P 500 v roce 2017 jsou znovu nastaveny pozitivně, když konsenzus pro konec příštího roku indikuje 2356 bodů, co by znamenalo růst přibližně 4 % od středeční zavírací hodnoty. Býčí trh už trvá 7 a půl roku, jedná se o druhý nejdelší v historii a evidentně není nastaven na svůj brzký konec. Index Dow Jones Industrial Average včera pravděpodobně nabíral síly na atak hranice 20000 bodů. Dow Jones odevzdal 0,2 % na úroveň 19943 bodů. Stejnou ztrátu zaznamenal i S&P 500, když včerejší finální hodnota činila 2265 bodů. Technologický Nasdaq Composite taktéž držel pokles o dvě desetiny procenta, když zavíral na 5471 bodech.

Americká výnosová křivka poklesla cca o 2 bps

Americká výnosová křivka včera poklesla cca o 2 bps a podobný vývoj byl patrný i v eurozóně. Fakt, že Itálie bude muset zachránit banku Monte dei Paschi di Siena se na italských výnosech může projevit spíše až dnes. Stejně tak dnes dluhopisy sledují data z USA (osobní výdaje, durables).

Pokles amerických výnosů přibrzdil americký dolar

Pokles amerických výnosů přibrzdil americký dolar, ačkoliv euro zrovna nemůže mít radost z toho, že italský stát bude muset zachránit nejstarší banku v zemi (a na světě) – Monte dei Paschi di Siena. Dnes trh dostane k dispozici poslední zajímavá data před Vánocemi a to údaje o výdajích amerických domácností, které jsou klíčovou komponentou HDP, takže díky dnešním datům bude možné zpřesnit informace o aktuálním růstu americké ekonomiky, což může být pro eurodolar zajímavé.

Zlotý ignoroval zvýšenou míru politického napětí v Polsku

Zlotý včera víceméně ignoroval i nadále zvýšenou míru politického napětí v Polsku, zatímco forint lehce posiloval a dostal se na dohled od hranice EUR/HUF 310. Dnes (letos naposledy) zasedá bankovní rada ČNB. Žádnou zásadní změnu nastavení měnové politiky nečekáme. Zvlášť, když inflace je vysoko nad aktuální prognózou a k cílové úrovni se nejspíše dobere skoro o půl roku dříve, než ČNB předpokládala. Zrychlují rovněž mzdy a tak jediným parametrem, který zaostává za výhledem centrální banky, je ekonomický růst, u kterého byla posledně ČNB opravdu velmi optimistická. Předpokládáme, že ČNB ponechá svůj tvrdý i měkký závazek beze změny. Jako pravděpodobný termín uvolnění koruny se nám jeví i nadále třetí čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!