Maďaři se zapojují do měnových válek

Maďaři se zapojují do měnových válek

Maďarsko včera využilo příležitosti, kterou mu nabídla ECB s Fedem, a skrze nečekané snížení oficiálních úroků se zapojilo do měnových válek. Leckoho by mohlo napadnout, zdali nebude mít ve stření Evropě následovníky. Ještě než k této úvaze přejdeme, si ovšem ve zkratce připomeňme, co vlastně maďarská centrální banka (MNB) včera udělala.

MNB předně snížila hlavní depozitní sazby o 15 bazických bodů, takže hlavní (tříměsíční) poklesla na 1,20 % a vedlejší (jednodenní) poklesla dokonce do záporu na 0,05 %. To trh nečekal, přičemž ještě zajímavější bylo snížení jednodenní zápůjční sazby (v naší terminologii lombardní) z úrovně 2,10 % na 1,45 %. Dodejme, že MNB doplnila svoje rozhodnutí velmi holubičím varováním, že další kroky v tomto duchu budou následovat, což je v tuto chvíli opravdu velmi pravděpodobný scénář. Přejděme nyní k tomu, zdali se včerejším rozhodnutím MNB opravdu mohou inspirovat i ostatní centrální banky v regionu.

První na tahu bude přitom již příští týden ČNB. Připomeňme, že s tím jak se rozšířil diferenciál mezi sazbami ČNB a ECB, vzrostly spekulace na to, že i české oficiální úrokové sazby by mohly jít do záporu. Nicméně hlavní figury ČNB z bankovní rady daly vcelku jasně najevo, že se jim myšlenka záporných úroků nelíbí a tak ať již MNB včera udělala cokoliv, úrokové sazby české centrální banky se asi příští týden nesníží. Z regionu nám tedy zbývá polská centrální banka (NBP). Ta má aktuálně nejvyšší úroky z celé střední (a západní) Evropy, přičemž Poláci bojují již delší dobu s deflací (poslední číslo -0,8 % meziročně).

Vezmeme-li v úvahu to, že zlotý v polední době výrazně posílil, tak z logiky měnových válek opravdu není důvod, aby NBP držela úrokové sazby tak vysoko (1,5 %). Proto se začínáme přiklánět k názoru, že v dubnu či květnu by nakonec polské oficiální úrokové sazby mohly jít dolů. Nutnou podmínkou je však to, aby prostor v podobě pozitivního sentimentu na trzích s rizikovými aktivy, který holubičí Fed a ECB nedávno vytvořily, ještě nějaký ten týden vydržel.

Zasedání maďarské centrální banky (MNB) nakonec trhy překvapilo, neboť se MNB rozhodla na nic nečekat a snížila oficiální úrokovou sazbu o 15 bps na 1,2 %. Kromě toho navíc srazila depozitní sazbu do lehkého záporu (-0,05 %) a jednodenní výpůjční sazbu (“lombardní” sazbu) snížila asymetricky o 65 bps na 1,45 %. Snahou je patrně opět podpořit zejména ceny vládních dluhopisů (což se včera povedlo). MNB může podle nás snížit sazby až asi na 0,85 %, ale otázkou je, kolik dalších snížení bude proveditelných vzhledem k politice Fedu. Z pohledu forintu jde o negativní zprávu. Zlotý dění v Maďarsku nakonec víceméně ignoroval a včera dokonce lehce posiloval. Otázkou však je, zda se nové vedení centrální banky i ve světle rozhodnutí MNB a zejména podpořené poměrně rychlým posílením zlotého nerozhoupe k podobnému kroku. jeho pravděpodobnost přitom v poslední době roste.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!