Maďarská ekonomika posiluje, forint roste, ratingové agentury zvyšují hodnocení země

Maďarská ekonomika posiluje, forint roste, ratingové agentury zvyšují hodnocení země

Maďarský forint včera vyšplhal na půlroční maxima a nechybělo málo a dostal se na nejsilnější hodnoty za poslední dva roky. Pachatelem silného forintu nejsou tentokrát nic jiného než zlepšující se makro-fundamenty maďarské ekonomiky, které v pátek ocenila agentura S&P tím, že Maďarsku zvedla rating. Pozitivní zprávy tohoto typu však nemusí končit, neboť 4. listopadu by nad maďarským ratingem měla vynést ortel také agentura Moody’s, a protože jako jediná drží rating nesmyslně ve spekulativním stupni, tak se vláda v Budapešti možná dočká dalšího vylepšení hodnocení schopnosti splácet dluhy.

Začte-li se přitom člověk do komentáře S&P k rozhodnutí o novém nastavení ratingu Maďarska, tak po přelouskání textu plného makroekonomických superlativů vůbec nechápe, jak tato země mohla být hodnocena ratingem tak nízko. Zdá se, že ratingové agentury jsou opět o něco pozadu za vývojem ekonomiky, když se Maďarsko ratingově stále ocitá na úrovni zemí jako Ázerbájdžán, Bolívie či Turecko. Méně politicky a více pragmaticky uvažující trh přitom pochopitelně vidí schopnost Maďarska splácet své dluhy úplně někde jinde a řadí jej z hlediska výše rizikové prémie do úplně jiné a vyšší ligy – někam k Polsku či Slovinsku (na první ligu jakou hraje ČR, zatím Maďaři nemají).

Jeden z pozitivních faktorů, který podle S&P přispěl ke zvýšení ratingu Maďarska je to, že výrazně poklesl podíl vládního dluhu vydávaného v cizích měnách a také výrazně nižší podíl nerezidentů na držbě zahraničního dluhu. A tím se oslím můstkem dostáváme k dnešku, kdy zasedá maďarská centrální banka. Její úrokové sazby se měnit nebudou, ale MNB může dále vylepšovat portfolio svých nekonvenčních měnových nástrojů, kterými tlačí domácí komerční banky k tomu, aby spíše než likviditu u centrální banky ukládaly, tak ji směřovaly na trh s vládními dluhopisy a pokladničními poukázkami. Výsledkem této větší poptávky jsou pak vysoké ceny, resp. reverzně nízké výnosy, které výrazně zlevňují financování vládního dluhu. Tato pozitivní spirála pak pochopitelně vede k nižším rozpočtovým deficitům a nakonec i k vyšším ratingům.

Dobrá čísla z průmyslu a maloobchodu podpořila zlotý

Zatímco forint včera rozšiřoval zisky připsané po překvapivém zlepšení ratingu od S&P jen mírně, tak zlotý během dne posiloval asi o půl procenta. Přispěla k tomu mimo jiné i dobrá čísla z ekonomiky v podobě průmyslu a maloobchodu za srpen, jež v obou případech překvapila pozitivně. Velice důležitou událostí z pohledu zlotého nicméně zůstává zasedání Fedu, které pomůže nasměrovat zlotý do následujících dnů a týdnů. Dnes je však v regionu v centru pozornosti zasedání maďarské centrální banky. Důležité tentokrát nebude ani tak rozhodnutí o sazbách (které by měly zůstat beze změn). Trhy budou spíše sledovat, kterak MNB bude chtít implementovat omezení na vstupu komerčních bank do tříměsíční depo facility. Hlavní otázkou je, o jak velké omezení půjde (resp. kolik bude MNB přijímat) a ačkoliv opatření míří zejména na podporu vládních dluhopisů, tak lze očekávat i vyšší volatilitu forintu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!