Mayová chce dát posvětit brexit parlamentu, britská libra posiluje

Mayová chce dát posvětit brexit parlamentu, britská libra posiluje

Co má společného britská libra a mexické peso? Obě měny mají politický problém, který je při slabších fundamentech tlačí do kouta. V prvním případě je to brexit a v druhém je to Donald Trump.

O britské libře a brexitu toho bylo napsáno více než dost, přičemž i její prudké výkyvy v posledních hodinách dokazují, že její kurz politika ovlivňuje – dnes ráno stačilo jen pár náznaků, že by britská premiérka Mayová mohla zmírnit svůj tvrdý postoj v případě brexitu (resp. chce si jej údajně nechat posvětit parlamentem) a libra poskočila o 1,5 % výše. Jestliže britská libra se ocitla v pozici instrumentu, který je pak na globálních trzích využíván ke spekulacím okolo brexitu, tak mexické peso se stalo “proxy” nástrojem k sázkám finančních spekulantů na to, zdali se prezidentem USA stane kontroverzní republikánský kandidát Donald Trump.

Mexické peso přitom bylo trhy zvoleno jako “faktor strachu z Trumpa” nejenom kvůli jeho plánu na “slavnou” zeď, kterou hodlá postavit na mexicko-americké hranici, ale také proto, že Mexiko je pro USA důležitým obchodním partnerem, se kterým má druhý největší obchodní deficit. A právě “nevýhodný” mezinárodní obchod (a s ním svázané dohody) je Trumpovi trnem v oku. A tak je volatilita jak libry, tak mexického pesa nadprůměrně vysoká, přičemž v posledních dnech dále roste. Atraktivitu obou měn k tržním spekulacím lze pak vysvětlit také tím, že na těchto trzích se nijak neangažují klíčové centrální banky, které svými nákupy aktiv stahují volatilitu z dluhopisových či akciových trhů, přičemž devizové trhy (na rozdíl od toho českého samozřejmě) zůstávají v režii tržních sil.

Krátkodobě spekulující subjekty v čele s hedgovými fondy si tak politické problémy britské a mexické měny mohou v klidu užít, aniž by se musely obávat, co řekne někdo z Fedu, či Bank of Japan. Jistým rizikem pak samozřejmě je, že na oslabující libru se nevydrží dívat Bank of England a něco na její obranu utrousí. Ale od tohoto okamžiku jsme zřejmě ještě daleko…

EUR/USD: Dolar dále získává proti euru s tím, jak roste implicitní pravděpodobnost, že Fed zvýší úrokové sazby, přičemž je možné, že chování páru GBP/USD ovlivňuje i jiné dolarové páry. Volatilita libry zůstává obrovská, přičemž spekulanti na pokles libry se zjevně rozhodli dnes po ránu vybrat zisky, přičemž záminkou jim bylo, že britská premiérka Mayová oznámila, že si svůj postup (v otázce brexitu) nechá posvětit parlamentem. Dnes bude v centru pozornosti opět komunikace Fedu, přičemž vedle zápisu z posledního jednání FOMC bude důležité i vystoupení W. Dudleyho, který má blízko k J. Yellenové. Pokud Dudley potvrdí záměr zvýšit úroky v prosinci, či se v zápise ukáže, že podpora pro růst sazeb je široká, tak dolaroví býci nemusí mít zatím strach.

Dluhopisy: Ačkoliv akciovým trhům se včera moc nedařilo, tak výnosy v USA se držely vysoko, přičemž trh, nehledě na slabší payrolls v pátek, testuje klíčové rezistence (1,27 % na pěti letech, 1,75 % na deseti).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!