Minoritní akcionáři Unipetrolu nadále bojují o svolání mimořádné valné hromady

Minoritní akcionáři Unipetrolu nadále bojují o svolání mimořádné valné hromady

Hlavní události

  • Minoritní akcionáři Unipetrolu nadále bojují o svolání mimořádné valné hromady.
  • Západoevropské akcie by dnes měly zahájit smíšeně.
  • Spojené státy zveřejní předskokana pátečních údajů z trhu práce, ADP report. Budou zveřejněny spotřebitelské výdaje a příjmy a cenový deflátor PCE. Ve večerních hodinách se dočkáme Béžové knihy. Starý kontinent dnes nabídne německé maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti. Za celou eurozónu bude zveřejněna spotřebitelská inflace.
  • Hospodářské výsledky dnes reportuje britský výrobce nealkoholických nápojů Britvic.
  • Société Générale zvýšila doporučení na koupit pro francouzského výrobce koňaků Rémy Cointreau a německého výrobce a distributora elektřiny E.ON.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy si během včerejší seance mírně polepšily. Index S&P 500 si připsal 0,1 %, když většina sektorů rostla v čele s realitními developery, kteří přidali 0,7 %. Energetické společnosti byly jedním ze dvou sektorů, jejichž tržní kapitalizace klesla, a to o 1,2 %. Druhým propadlíkem byly telekomunikace se ztrátou 0,3 %.

Na vývoji asijských trhů bylo během dnešního nočního obchodování patrné, že se investoři do otevírání nových pozic příliš nepouštěli. V drtivé většině případů se pohybovaly zisky či ztráty na jednotlivých trzích do půl procenta. Výjimkou byly čínské akcie, které odepsaly zhruba tři čtvrtě procenta.

Dnešek bude zajímavý z pohledu několika událostí. Po včerejších slušných datech o stavu americké ekonomiky, kdy HDP byl revidován směrem nahoru a cenový deflátor výrazně zrychlil, se pozornost bude soustředit na ADP report o počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru. Oči investorů však budou mířit i na jednání členů a nečlenů OPEC o možném snížení produkce ropy. To bude mít dopad nejen na samotnou cenu ropy, ale rovněž i na akcie ropných firem.

Unipetrol

V rozhovoru pro E15 uvedl zástupce minoritních akcionářů Unipetrolu Milan Šnobr, že J&T se stále pokouší svolat mimořádnou valnou hromadu, na které chce projednat mimo jiné výplatu mimořádné dividendy, akvizici Spolany, kapitálovou strukturu Unipetrolu, podmínky pojistných smluv nebo vývoj kauzy okolo výbuchu etylenové jednotky v Litvínově. J&T je připraveno Unipetrol koupit, ale i svůj podíl prodat, nicméně PKN Orlen několikrát vzkázal, že ani jednu variantu nechce. Potenciální koupě je spojována se vstupem čínské investiční skupiny CEFC, které by Unipetrol zapadal do jejího portfolia. Dle M. Šnobra se však tato varianta na vážné úrovni neprojednávala.

Management společnosti na kritizované body odpovídal vždy velice vágně a existuje zde mnoho nejistot. Firma se chystá na začátku roku představit novou strategii, v rámci které by měla být oznámena dlouhodobá dividendová politika. Dnešní zprávu nevnímáme jako zásadní pro cenu akcií.

ZDROJ: Komeršní banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!