Moodys reviduje rating Polska

Moodys reviduje rating Polska

Kurz eurodolaru bezpečně pod 1,14

Kurz eurodolaru sice začal včerejší seanci nad 1,14, ale v průběhu dne se dostal celkem bezpečně pod ní. K ziskům dolaru na úkor eura přispěly jednak slabý výkon evropského průmyslu a jednak mírně jestřábí výroky amerických centrálních bankéřů (Rosenberg, George). Dnes kromě revize HDP eurozóny za první kvartál (zřejmě směrem dolů), budou zajímavá především data z USA a to výrobní inflace a především maloobchodní tržby. U nich (resp. u kontrolní skupiny bez automobilů) čekáme spolu s trhem jisté zrychlení, které by eventuálně mohlo přinést dolaru krátkodobé body.

Moody’s pokárá Polsko snížením ratingu

Kurzy forintu a koruny se včera vůči euru příliš neměnily, zatímco zlotý posiloval asi o půl procenta. Dnes je v centru pozornosti revize ratingu Polska ze strany agentury Moody’s. Očekáváme jeho snížení, se kterým však patrně počítá i trh. Proto by takový krok neměl být zase tak moc překvapivý. Dopady na zlotý budeme sice moci sledovat až v pondělí, ale i tak dnes může na trhu panovat jistá nervozita, neboť ve hře může případně být i zhoršení výhledu. Ještě před výrokem o ratingu bude zajímavé sledovat čísla o růstu polské a maďarské ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Trh s ropou dle IEA stále míří k rovnováze

Ropa včera opět zažila jednu z divočejších seancí a odpoledne její cena zaznamenala prudké výkyvy. Včera trh sledoval především report Mezinárodní energetické agentury, který však žádná zásadní překvapení nepřinesl. Na straně poptávky zmiňoval zejména rychlý růst spotřeby v rozvíjejících se ekonomikách. Na straně nabídky samozřejmě zmiňoval současné problémy v Kanadě, avšak odhalil i rychlý růst produkce ropy v Íránu. Trh tak podle IEA stále směřuje k postupnému vyrovnávání, nicméně delší výhled (na rok 2017) agentura poskytne až příští měsíc.

Wall Street pod taktovkou ropy

Akciové burzy v zámoří včera otevíraly v pozitivním rozpoložení, jakmile začala klesat cena ropy a umazala denní zisky, stejně se zachovaly i akcie. Index Dow Jones Industrial Average dnes připsal 0,1 % na úroveň 17721 bodů. S&P 500 drží podpora v podobě 50denního klouzavého průměru, včerejší „ropný“ propad tato hranice udržela a index obrátil do kladných čísel. Konečná hodnota činila 2064 bodů (+0,05 %). Apple Inc stále stahuje technologický Nasdaq Composite, barometr pod tíhou výrobce iPhonu klesl o 0,5 % na úroveň 4737 bodů. Výrobce zemědělských produktů, společnost Monsanto, rostl o 8,5 % (97,99 USD). Německá farmaceutická společnost Bayer AG zvažuje převzetí Monsanta za cenu okolo 43 mld. USD. Pokud spojení schválí antimonopolní úřady, vznikne největší dodavatel semen a pesticidů na světě. O firmu se zajímá ještě německá chemička BASF.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!