Na akciové trhy se vrací volatilita

Na akciové trhy se vrací volatilita

Hlavní události

  • ČEZ již několikrát získal krátkodobý úvěr za negativní úrokovou sazbu.
  • Západoevropské akcie by dnes měly otevřít mírným růstem.
  • Z makroekonomických ukazatelů je bude pozornost upřena na Německo, kde byla ráno zveřejněna inflace za srpen a v 11h budou oznámeny zářijové indexy důvěry ZEW.
  • Analytici Société Générale včera snížili doporučení pro akcie francouzské farmaceutické společnosti Boiron z „koupit“ na „držet“.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera přidaly okolo 1,5 % a umazaly tak část pátečních ztrát. Po projevech několika centrálních bankéřů opět klesla pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v USA již na zářijovém zasedání Fedu. Největších zisků ve Spojených státech dosáhly technologické, farmaceutické a potravinářské tituly.

Noční obchodování na asijských trzích bylo smíšené. Japonské a jihokorejské burzy mírně vzrostly, když zaujalo zejména zotavení akcií výrobce elektroniky Samsung (+4,6 % po včerejším propadu o 7 %). Pondělní výprodej ale ovlivnil obchodování na burzách v Indonésii či Malajsii; ty byly včera kvůli svátkům zavřené, a proto dnes oslabily. Ve ztrátách dnes skončily také některé čínské indexy, přestože srpnové údaje z tamní ekonomiky (průmyslová produkce a maloobchodní tržby) mírně překonaly očekávání.

ČEZ

Mluvčí ČEZ uvedl pro dnešní deník E15, že firma již několikrát získala krátkodobý úvěr za negativní úrokovou sazbu. Jednalo se o půjčky v eurech od evropských bank. České banky podle deníku zatím dokážou jen přiblížit úrok nule.

Zpráva by neměla ovlivnit cenu akcií, protože extrémně nízká úroveň krátkodobých úrokových sazeb na trzích je investorům dobře známa. Úrokové náklady ČEZ za letošní první pololetí meziročně klesly o více než 30 %. Ve zbytku roku však lze čekat jejich růst z účetních důvodů; část placených úroků byla doposud kapitalizována, ale po uvedení elektrárny Prunéřov do provozu se již objeví ve výkazu zisků a ztrát.

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!