Nadělí nám dnes Fed vyšší úrokové sazby?

Nadělí nám dnes Fed vyšší úrokové sazby?

Rok se s rokem sešel a je tu opět prosincové zasedání americké centrální banky, na kterém Fed konečně přejde od slov k činům. Co tedy od večerního zasedání FOMC vlastně čekat a co nikoliv?

Tak předně dojde ke zvýšení úrokových sazeb, ale to by trh nemělo v zásadě nijak rozhodit, neboť se s ním všeobecně počítá. Zajímavější již může být reakce na novou prognózu a především na komentář k rozhodnutí FOMC a eventuálně i na tiskovou konferenci Janet Yellenové. Pokud jde o novou prognózu, tak to hlavní – tedy vedením Fedu odhadovaná trajektorie úrokových sazeb by měla zůstat beze změny, což by mělo uklidnit trh dluhopisů. Na druhou stranu hlavní makro odhady Fedu pro rok 2017 se mohou změnit a to spíše k lepšímu, což by mohl být naopak mírně jestřábí signál. Co se pak týká komentáře FOMC, tak by zde mělo být uvedeno, že (makroekonomická) rizika jsou “vyrovnaná”. Tedy bude lehce jestřábím způsobem upravena mírnější fráze o “téměř vyrovnaných” rizicích, jež obsahuje listopadový komentář FOMC.

A konečně zajímavá bude i tiskovka J. Yellenové, která se ocitne ve zcela nové roli, neboť bude muset nově začít (přes otázky novinářů) komunikovat s nastupujícím republikánským prezidentem, který na rozdíl od odcházejícího B. Obamy, o ní nemá valné mínění. Ač z personálního hlediska nebudou následující kvartály pro Yellenovou jednoduché (mandát jí končí v únoru 2018), tak pro trhy bude nejdůležitější, jak vedení Fedu hodlá interpretovat připravovanou fiskální expanzi ze strany Kongresu. Yellenová přitom bude muset být při hodnocení makroekonomických dopadů fiskální expanze (a reakce Fedu na ní) krajně opatrná a to nejen s ohledem na politickou citlivost tohoto tématu. Trhy dluhopisů by totiž dostaly ránu do vazu, pokud by Yellenová vyslala signál, že stimulace poptávky ze strany Kongresu může přinutit Fed přestat uvažovat o (pouze) postupném zvyšováním úrokových sazeb.

Eurodolarový trh se může těšit na zajímavou seanci

Eurodolarový trh se může těšit na zajímavou seanci, které bude vévodit zasedání Fedu, na němž se očekává zvýšení úroků, přičemž k dispozici bude i nová prognóza a čeká nás i tiskovka J. Yellenové. Pokud jde o novou prognózu, tak to hlavní – tedy odhadovaná trajektorie úrokových sazeb by měla zůstat beze změny, což by mělo uklidnit trh dluhopisů, přičemž s tím spojený pokles dolarových úroků by mohl vytlačit eurodolar vzhůru. Na druhou stranu hlavní makro odhady Fedu pro rok 2017 se mohou změnit a to spíše k lepšímu, což by mohl být naopak býčí signál pro dolar. Stejně tak lehce pozitivní pro dolar může být také komentář FOMC, kde bude uvedeno, že (makroekonomická) rizika jsou “vyrovnaná”. Tedy nikoliv mírnější fráze o “téměř vyrovnaných” rizicích, jež obsahuje listopadový komentář FOMC. V součtu tedy vidíme dopad prosincového zasedání FOMC na eurodolarový trh v zásadě neutrálně, byť jeho průběh se neobejde bez vyšší volatility. Výhledově však politika Fedu jen stěží může dolaru ublížit, neboť rok 2017 bude v USA rokem dalšího utahování měnových kohoutů.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!