Německé ekonomice se výborně daří

Německé ekonomice se výborně daří

Lokomotivě evropského hospodářského růstu – Německu – se i v tomto roce zjevně daří. Potvrzují to nejen tvrdá data, ale čerstvě i hlavní měkký konjunkturální ukazatel v podobě německého indexu podnikatelského nálady Ifo. Už v pátek zveřejněné indexy PMI přitom naznačily, že německé firmy ve službách a zejména pak v průmyslu očekávají velmi solidní březnové výsledky. Včera zveřejněný index Ifo toto očekávání dále potvrdil.

Jak index hodnocení současné situace, tak především index očekávání dopadl výborně. Mezi firmami tedy panuje silný optimismus a rizika považují za velmi omezená… Pro hospodářské satelity Německa včetně nás jsou to pochopitelně dobré zprávy. Panuje-li silná konjunktura za naší západní hranicí, tak to implikuje dobrý výkon našich exportů a tím vlastně i celé ekonomiky. V tržní praxi devizových kurzů to pak může znamenat, že slabé koruny už opravdu není zapotřebí. A tak, až se tento čtvrtek bude bavit bankovní rada ČNB o tom, kdy nechat korunu opět (skoro) volně plavat, výborné výsledky německé ekonomiky mohou být použity jako dodatečný argument pro dřívější opuštění intervenčního režimu.

Když už jsme u devizových kurzů, tak si samozřejmě nešlo večera nevšimnout toho, že euro vůči dolaru vystoupalo na čtyřměsíční maxima. Tento tržní pohyb má samozřejmě i svůj americký příběh, avšak příspěvek Evropy, resp. Německa rovněž nelze zanedbávat. Díky silné německé konjunktuře roste eurozóna v posledních měsících a kvartálech rychleji než americká ekonomika, což při dvouprocentní inflaci a přebytkové vnější bilanci měnové unie implikuje jediné: pokud bychom odhlédli od politiky, tak makroekonomicky zde není jediný důvod, proč by euro mělo být tak slabé.

eur/usd: Dolar včera pokračoval v oslabování a odpoledne dokonce otestoval hranici 1,09. Teprve noční obchodování jej posunulo zpět. Trh se vypořádává s neúspěchem amerického prezidenta při likvidaci Obamacare a nejspíše přehodnocuje i svá velká očekávání ohledně fiskální expanze. Málo jestřábí Fed v tomto směru příliš nepomůže, navzdory množství proslovů představitelů Fedu, které nás dnes a zítra čekají. Trend dolaru – a vlastně i amerických výnosů – mohou obrátit až silná data, která začnou chodit příští týden.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!