Německý index ZEW se vzpamatoval z brexitu

Německý index ZEW se vzpamatoval z brexitu

Index podnikatelské nálady sestavovaný německým institutem ZEW přináší za srpen zlepšení a mírní negativní dopady Brexitu, které v minulých měsících srazily ukazatel (očekávání) do záporných hodnot. Nejdůležitější index očekávání pro Německo poskočil na úroveň 0,5 bodu (+7,3 b. m/m), avšak zaostal za tržním konsensem, který počítal s výraznějším zlepšením (2 body, agentura Bloomberg). Dlouhodobý průměr této statistiky má hodnotu 24,2 bodu. Ekonomické expektace pro příštích 6měsíců se vyhouply do kladných hodnot také na úrovni celé eurozóny. Lepší bylo rovněž hodnocení aktuální ekonomické situace u našich severních sousedů, příslušný subindex vyrostl na 57,6 bodu (+7,8 b. m/m).

EUR/USD: Kurz eurodolaru povylezl mírně výše, když dolaru nepomohla slabší podnikatelská nálada z oblasti New Yorku. Holubičími výroky také na sebe upozornil Fed a konkrétně jeho guvernér ze San Franciska Williams, který se zamýšlel, jak učinit měnovou politiku flexibilnější v době velmi nízkých úrokových sazeb a inflace. Vyšly mu z toho tři možnosti, které by nebyly dlouhodobě pro dolar dobré: zvýšit inflační cíl, cílování nominální HDP a zavést pro-cyklickou rozpočtovou politiku s ohledem na míru nezaměstnanosti.

Dnes nicméně půjdou akademické úvahy na eurodolarovém trhu stranou, neboť do hry se dostanou důležitá data v podobě americké inflace a průmyslové výroby. Kromě toho však mohou kurz EUR/USD ovlivnit i pohyby na dalších hlavních měnových párech, když pozornost zasluhuje posilování japonského yenu (propad pod USD/JPY 100 by mohl dolaru globálně uškodit) a oslabování britské libry.

index_ZEW

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!