Nezaměstnanost v Česku klesá, inflace stagnuje

Nezaměstnanost v Česku klesá, inflace stagnuje

Další pokles nezaměstnanosti jde sice především na vrub sezónním pracím, nicméně stále více zvyšuje tlak na tuzemském trhu práce. Co je dobrou zprávou pro zaměstnance, je poněkud méně příznivou zprávou pro firmy. Stále rostoucí poptávka po nových pracovnících se už totiž konečně začala projevovat i ve vývoji mezd. A nejinak tomu bude nejspíše i v dalších měsících, kdy se nezaměstnanost přiblíží k pěti procentům a teprve v závěru roku, kdy budou končit úvazky na dobu určitou, na chvíli poskočí nad hladinu 5,5 %. Aktuálně nezaměstnanost dosahuje 5,2 % a jde tedy o nejnižší úroveň od roku 2008 (tehdy činila 3,8 %). V ekonomice panuje rekordní zaměstnanost a firmy stále obtížněji shánějí kvalifikované zaměstnance. Ostatně je to vidět i v souhrnných číslech, kde je patrný pokles počtu uchazečů o jedno pracovní místo. Tentokrát se tak o jedno místo ucházejí již méně než tři uchazeči. A zlepšení je přitom vidět napříč celou ČR.

Nezaměstnanost klesá, zaměstnanost je naproti tomu rekordní a nových pracovních míst stále přibývá. Firmy podle nejnovějších údajů nabízejí nejvíce volných míst od roku 2008. Tentokrát je to už přes 133 tisíc volných pozic, z nichž většina nejspíše zůstane i v dalších měsících neobsazena. Ať už proto, že není zaměstnance pomalu kde brát, nebo proto, že nabízená mzda je neatraktivní. Ekonomika se blíží stavu plné zaměstnanosti, a tak spíše než co jiného můžeme očekávat další zrychlení mzdového růstu.

V červnu se spotřebitelské ceny v ČR zvýšily meziměsíčně (a nakonec i meziročně) o 0,1 %. Na jedné straně podle očekávání zdražily pohonné hmoty, které ještě reagovaly na předchozí prudký vzestup cen ropy na světových trzích, a jak už to chodí, těsně před vlnou dovolených zdražily rekreace. Na straně druhé došlo k výraznějšímu poklesu cen potravin a sezónního oblečení. Ve srovnání s loňským rokem spotřebitelé aktuálně připlácejí především za cigarety a alkohol. Druhým v pořadí, kde rostou ceny nejrychleji, jsou náklady spojené se zdravím. Následuje pak bydlení včetně energií a některé služby. Ušetříme naopak za potraviny a nakonec i pohonné hmoty, které jsou stále levnější než v loňském roce. Meziroční inflace sledovaná centrální bankou setrvává na předchozích 0,1 %. Inflace je nyní o jednu desetinu výše, než předpokládala prognóza ČNB, a proto neočekáváme žádnou reakci ze strany centrální banky. Ať už by šlo o dříve diskutovanou „devalvaci“, kterou však ČNB podmiňuje pomalým růstem mezd (jež se naštěstí nekoná) nebo o záporné sazby, které centrální banka prozatím – alespoň podle dřívějších hlasů – nijak nefavorizuje. S inflací by tak ČNB měla být spíše spokojená a může tak v klidu vyčkávat další čísla. A nakonec, co čekat dál… Inflace se v dalších měsících příliš nevzdálí od aktuální úrovně. Teprve ke konci roku by se mohla začít rychleji přibližovat k jednomu procentu, a tak jí stále bude zbývat ještě hodně dlouhá cesta k cíli ČNB. O tom, jestli se ČNB uvolí k uvolnění koruny, však nakonec do značné míry rozhodne vývoj v zahraničí. Především, zda ECB pod tlakem italských problémů a dluhů neprodlouží masívní tisk nových eur a zda Brexit bude probíhat dostatečně v klidu bez viditelných negativních ekonomických dopadů.

inflace

Zdroj: analytický tým ČSOB

 

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!