Nižší poptávka po iPhonech sráží akcie Apple

Nižší poptávka po iPhonech sráží akcie Apple

Hlavní události

  • O2 prudce zvyšuje poplatek za pevnou linku k internetu.
  • Západoevropské akcie by dnes měly otevřít mírným poklesem.
  • Z makroekonomických dat dnes bude zajímavý zpřesněný odhad HDP v eurozóně nebo americké maloobchodní tržby.
  • Závěr výsledkové sezóny dnes přináší například čísla o hospodaření telekomunikačních společností Bouygues a Telecom Italia.
  • Analytici Société Générale dnes ráno snížili doporučení pro akcie švýcarské banky UBS z „koupit“ na „držet“, cílová cena prudce klesla z 23 CHF na 16 CHF.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera stagnovaly. Akcie těžko hledaly cestu vzhůru poté, co zklamání přinesly týdenní údaje z trhu práce a optimismus na evropských burzách dlouho nevydržel. Nedařilo se technologickému sektoru, když akcie Apple spadly o 2,4 % na nejnižší úroveň od června 2014 kvůli obavám z poklesu poptávky po produktech firmy. Skokanem dne naopak byly akcie chemičky Monsanto, které přidaly 8,5 % díky zprávám o možném převzetí německou společností Bayer.

Noční obchodování na asijských burzách bylo ve znamení poklesu. Přes procento odepsaly indexy v Hong Kongu nebo v Japonsku, kde se nepříznivě projevilo pokračování výsledkové sezóny. Na Taiwanu pak klesaly akcie firmy TSMC kvůli odhadům, že její dodávky čipů pro telefony iPhone 6s a iPhone 7 ve druhé polovině roku meziročně klesnou nejméně o 20 %. Oslabovaly také akcie dalších dodavatelů Apple jako např. Alps Electric (-3 %) nebo TDK Corp (-2 %).

O2 Czech Republic

Podle týdeníku Ekonom se O2 krokem zvýšit poplatek za pevnou linku k internetu z 69 Kč na 299 Kč zaměřuje na krátkodobé zvýšení zisků. Službu údajně není lehké zrušit. Podle Ekonomu zvýšení této ceny vynahradí odchod některých zákazníků, mohlo by však trvale zhoršit reputaci firmy.

Firma nedávno mnoha zákazníkům výrazně zvýšila ceny služby O2 TV a skutečně se to projevilo v růstu příjmů z této oblasti. Dopady případného zhoršení reputace jsou spíše dlouhodobé a zatím je těžké je posoudit. V nejbližší době nečekáme významnou reakci ceny akcií na výše uvedenou zprávu.

 

JOSEF NĚMÝ
Akciový analytik
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!