O co jde v německých parlamentních volbách?

O co jde v německých parlamentních volbách?

Do dne D u našeho největšího souseda zbývá ani ne týden – příští pondělí bude jasno o výsledku německých voleb. O vítězi (CDU/CSU) a druhém v pořadí (sociální demokracie) je prakticky rozhodnuto. Hraje se o bronz, o úspěch antisystémové AfD a ve finále zejména o podobu budoucí koalice. Angela Merkelová s vysokou pravděpodobností bude opět kancléřkou. Různé koalice ovšem mohou ve finále zaznamenat poměrně různé programové výsledky. Pokud se do parlamentu dostane liberální FDP a zaznamená slušný výsledek (podtržený třetím místem v pořadí), bude pro Merkelovou lákavější začít jednání právě s ní. Od voleb v roce 2013 se totiž dvě největší strany posunuly v řadě ekonomických i neekonomických otázek z politického středu každá svým směrem – CDU/CSU doprava a sociální demokraté doleva.

CDU/CSU se poprvé zasazuje o zvýšení výdajů na zbrojení a obranu, chce zrušit solidární daň a snížit daň z příjmu. Naopak SPD chce zvýšit zdanění kapitálu a zavést dědickou daň. Socialisté jsou také větším fanouškem evropské politiky francouzského prezidenta Emanuela Macrona směřující k užší integraci eurozóny, dvourychlostní Evropě a ustavení společných hospodářských institucí. Kdyby měla možnost Angela Merkelová naopak postavit koalici s FDP, vybrala by si pohodlně partnera, který se stále pohybuje dál napravo od CDU/CSU. Vyhnula by se tak řadě bolestných programových kompromisů v ekonomických i evropských otázkách a v neposlední řadě také v oblasti migrace, kde je program CDU/CSU i FDP bezesporu konzervativnější než návrhy SPD.

Pokud by vyhrála ve finále koalice CDU/CSU a FDP, byla by to pozitivní zpráva pro německé podnikatele, současně signál, že přátelská náruč vůči prezidentu Macronovi bude otevřená jen opatrně a podmíněně. Je ovšem otázkou, zda by euro samotné nemělo větší radost z pokračování velké koalice, která by měla k dotažení projektu evropského ministra financí, rozpočtu a potažmo evropských dluhopisů výraznější prioritu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!