Odpustí Německo Řecku část dluhu?

Odpustí Německo Řecku část dluhu?

Tak tedy přece. Německo si dlouho nechtělo připustit, že by Řecku mohlo odpustit část dluhů, ačkoliv prakticky všem bylo jasné, že dříve či později k tomu nakonec dojde. Včerejší schůzka Eurogroup odpuštění části řeckého dluhu opatrně otvírá dveře. K dohodě nicméně zřejmě nedojde dříve než k hlasování o BREXITu 23. června, aby britský volič nebyl rozptylován rušivými elementy přicházejícími ze starého kontinentu. A britský volič by měl být v červnu opravdu v pohodě, protože jak včera varoval britský premiér Cameron, na jeho rozhodnutí závisí osud míru v Evropě.

Popularita bubáka jménem BREXIT začíná tedy nejen ve finančních médiích, ale rovněž u tvůrců hospodářských politik narůstá každým dnem. Nejistota, co bude před 23. červnem a co bude potom, je prý obrovská a tak se odkládají i další důležitá rozhodnutí – nejenom ta jak předluženému Řecku odpustit úroky z dluhu. Mezi takové patří i rozhodnutí o úrokových sazbách americké centrální banky, která bude shodou okolností jednat o měnové politice týden před britským referendem. Již na konci minulého týdne pak někteří členové vedení americké centrální banky naznačovali (viz např. Williams), že hlasování o BREXITu bude brát Fed při svém rozhodování v úvahu. Naštěstí pro Fed a jeho komunikační kredibilitu po pátečních slabších číslech z trhu práce bubák BREXIT nemusí být tou hlavní záminkou pro odklad zvyšování úroků. Jak totiž ukázala včerejší holubičí vystoupení amerických centrálních bankéřů Kashkariho a Evanse, Fed zcela vystačí s domácími “bubáky”, jež jsou zahrabáni v makroekonomických datech, aby světu sdělil, že teď jsou úrokové sazby nastaveny tak akorát a že s jejich zvyšováním není kam spěchat. Zvláště pak před prezidentskými volbami – chtělo by se dodat…

Kurz eurodolaru pokračoval i na počátku tohoto týdne v mírném sestupu a to přesto, že rétorika z Fedu byla opět holubičí a naznačovala, že červnové zvýšení úroků není mezi členy vedení Fedu populární (viz vystoupení Kashkariho a Evanse). Na eurodolarovém trhu se pak příliš neprojevilo ani zatím nerozhodnuté jednání Eurogroup o odpuštění řeckého dluhu. Dnešní kalendář očekávaných událostí není příliš atraktivní, nicméně pro euro nebyl příliš povzbudivý propad nových objednávek v průmyslu za březen (a rovněž negativní revize předchozích čísel).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!